Zaplatíme v ceně rohlíků svou manipulaci Babišem?

Zaplatíme v ceně rohlíků svou manipulaci Babišem?

bab

V poslední době se hodně hovoří o vlivu mediokracie nejen na politiku, ale potažmo i na životní poměry v dané zemi; mainsteam totiž nepadá s nebe. Proto mě překvapilo to ticho, které se rozhostilo ohledně telefonátu Babiše do Lidovek. Vlastně tedy nepřekvapilo…

Jen díky kolegovi Martinu Macháčkovi a jeho blogu jsem zaregistroval Babišovo volání redaktorovi Janu Kálalovi do Lidových novin. Opravdu si to přehrajte – zde.

Babiš volal, zjevně silně rozladěn, protože v Lidovkách nenašel zprávu o své tiskové konferenci. Z jeho extempore bych vyňal tato slova: „V Lidovkách jsem nic nenašel. … To vám dal pan Bašínek…kdo vám dal ten pokyn…heleďte kdo vám to konkrétně řekl, že nemáte psát…jak se jmenuje? … Můj ksicht totiž prodává tje noviny. … Já se vás ptám jako občan Babiš. … Všetky noviny o tom píšu, že budu mít poradce z Ameriky. … Já ani nejsem majitel Mafry – ZATÍM. … Doufám, že kluci vědí co dělaj…temný smích…ještě nevědí, s kým mají tu čest…

dusan streit

Tak to je nářez. Když si odmyslím, že Babiš mluví Československy jako kdysi Husák (vůbec se mi to u českého politika nelíbí), nemohu si odpustit reminiscenci na ty doby, kdy novináři museli mít strach o svou obživu kvůli takovým mocipánům. Být redaktory Kálalem, Křivkou či Balšínkem, měl bych docela starost o své místo.

Jistě Vám neunikl Babišův autoritativní tón, díky němuž přitlačil redaktora Kálala, aby prásknul jmenovitě svého nadřízeného. S nějakým „občanem Babišem“ by se jistě nikdo v novinách o vnitřních záležitostech nebavil. Tento nadržený politický čekatel doslova pokálel svá předchozí slova:

„Bol by som blázon, keby som niekam zavolal a povedal, čo majú napísať. V tom momente by som bol odpísaný“, řekl pro IHNED Babiš (zdroj Aktuality.sk).

 „Nikdy nebudu žádné novináře ovlivňovat. Ať si píšou, co chtějí. A když píšou o mně, ať se mě zeptají a ať mám možnost se vyjádřit,“ řekl Babiš v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu.

 „Já si nemyslím, že jsem Berlusconi a naopak na rozdíl od Berlusconiho tady bojuji proti mafii. A Berlusconi měl problémy taky s placením daní a já platím poctivě daně. A taky nejsem na mladé holky jak Berlusconi, takže si myslím, že jsem úplně jiný a nevím, proč dopředu už někdo tady simuluje nějakou situaci, která ještě vůbec nenastala,“ prohlásil Babiš v Rádiu Impuls.

Takže teď ta situace nastala, ovlivňoval novináře, co mají napsat, ačkoliv ještě noviny nepřevzal, tedy chová se jako mediální magnát Berlusconi, a tak by měl být podle jeho vlastních slov odepsaný.

 Babiš se zaklíná, jaké stamiliónové platí daně, ale už se nezmiňuje, že je jedním z několikamiliardových příjemců dotací z ekobyznysu i zemědělství. Dá se podloženě kalkulovat, že i z těchto peněz, tvořících významnou část jeho zisku, si mohl dovolit nakoupit svou mediální moc. K čemu mu bude asi tak dobrá?

Koupil si nejen Lidovky a MF Dnes, ale i jejího prodejného šéfkomentátora Martina Komárka, který jej předtím tvrdě kritizoval. Tehdy si hrál na pseudopravičáka evropského střihu, ovšem co byste chtěli po bývalém komunistovi.

Babiš je autoritativní pragmatik, který nemá zábrany použít ke svému prospěchu jakýchkoliv prostředků. Svědčí o tom i jeho spolupráce s bývalým socialistickým ředitelem tajné služby Randákem. Je schopen si zaplatit i známé tváře šoubyznysu jako Stropnického nebo zneužít reklamy s Jágrem jako svého předvolebního taháku. A taky umí tvrdě zakročit proti oponentům.

Babiš profituje na znechucení českých voličů stranami. Kdybych měl na výběr jako alternativu pouze TOP 09, taky bych volil Babiše. Ale zároveň bych se bál, že Babiš bude jako firmu řídit nejen stát, ale i média a naše životy. Možná není na holky ani na tryskáče, ale berlusconizace by to byla jako řemen. Profit jeho firem by měl zákonitě přednost přede vším. I jeho postoj k Evropské unii je přece poplatný eurodotacím.

A posuďte sami, ten jeho telefonát je natolik varovný a příšerný, že by měl soudné voliče skutečně odradit. Už konečně víme, s kým máme tu čest…

autor : Dušan Streit

Dušan Streit

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Zaplatíme v ceně rohlíků svou manipulaci Babišem?

  • · Edit

    Tak sem si přečetl váš článek. Musím konstatovat, že je velmi neobjektivní.
    Zkuste, pane Streit, jiné zaměstnání. Třeba cukrovat v pekárně vánočky.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*