Západní špionážní služby vytvářejí „kyberkouzelníky“ k manipulaci online informací

Západní špionážní služby vytvářejí „kyberkouzelníky“ k manipulaci online informací

Tajné jednotky v rámci globální špionážní sítě „Five Eyes“ („Pět očí“) zahajují tajné online operace, jejichž účelem je provést invazi, klamat a řídit internetové komunity i jednotlivce prostřednictvím šíření falešných informací a užívání taktik sociálních věd.

Tyto týmy vysoce trénovaných profesionálů mají několik hlavních cílů, jako „vpravit na interenet veškeré možné druhy falešných materiálů“, a „využít sociálních věd a dalších technik k manipulaci online rozprav a aktivismu za účelem vytvoření žádoucích výsledků“, oznámil Glenn Greenwald na webu Intercept zdroj  na základě tajných uniklých dokumentů poskytnutých Edwardem Snowdenem, bývalým zaměstnancem NSA zdroj

Nová informace pochází z dokumentu JTRIG (Joint Threat Research Intelligence Group) britského hlavního vedení státních komunikací (GCHQ), který se nazývá „Umění klamu: Trénink pro tajné online operace“, který je přísně tajný a pouze pro šíření v rámci partnerství sítě „Pět očí“, která zahrnuje Velkou Británii, USA, Austrálii, Kanadu a Nový Zéland.

cyber magic

Dokument vykresluje, jakých taktik se používá pro dosažení hlavních cílů JTRIG. K těmto taktikám, kterým jde o „diskreditaci cíle“ – jednotlivce patří „operace pod falešnou vlajkou“ (poskytování falešného materiálu online, jehož zveřejnění má diskreditovat „cíl“), blogové příspěvky od falešných obětí (psané jménem oběti k šíření falešné informace) a zveřejňování „negativních informací“ online, kdekoliv je to účelné.

Další diskreditující taktiky používané proti jednotlivcům jsou „medové pasti“ (použití sexu k vlákání „cíle“ do kompromitujících situací), změna fotografie „cíle“ na sociálních médiích, posílání e-mailů a textovek „kolegům, sousedům, přátelům, atd.“.

K „diskreditaci společnosti“ může GCHQ „vypustit důvěrné informace prostřednictvím tisku či blogu, zveřejnit negativní informace na příslušných fórech a zastavit/zničit obchodní vztahy.“

Hlavním cílem JTRIG, jak je definováno v dokumentu, je využít „online techniky k tomu, aby se něco událo buď ve skutečném nebo virtuálním světě.“ Tyto online tajné akce dodržují zásadu „4D“: Deny, Disrupt, Degrade, Deceive (popírat, rozvracet, ponižovat, klamat).

gambits

Greenwald zdůraznil, že taktika používaná JTRIG není používána pro špionáž na jiných národech, armádách či výzvědných službách, ale používají ji policejní a vyšetřovací organizace na lidi prostě podezřelé ze zločinů. „Cíli“ mohou být Anonymous, „hacktivisté“, či jakákoli osoba či entita, kterou GCHQ pokládá za nepřátelskou.

„Není obtížné si představit, jak je nebezpečné, když tajné vládní agentury jsou schopny zacílit kteréhokoli jednotlivce, který nebyl nikdy obviněn z žádného zločinu, natož aby mu byl nějaký dokázán, tímto druhem online taktiky založené na lžích, která vede ke zničení a rozvratu reputace,“ napsal Greenwald.

Navíc, „cíle“ nemusejí mít ani spojitost s teroristickými aktivitami nebo představovat bezpečnostní hrozbu pro stát. Mnohem pravděpodobněji se jimi stanou političtí aktivisté, kteří například použijí taktiku „odepření služby“ http://rt.com/news/gchq-ddos-attacks-anonymous-670/ , jak je typické pro Anonymous a „hacktivisty“, kteří obvykle způsobí svému cíli jen omezenou škodu.)

„Tyto špionážní agentury si přivlastnily moc schválně ničit reputaci lidí a rozvracet jejich online politické aktivity, i když tito lidé nejsou obviněni z žádných zločinů a jejich akce nemají žádné spojení s terorismem či státní bezpečností,“ napsal Greenwald.

Vedle osobních útoků na „cíle“ JTRIG také provádí psychologickou a sociální taktiku k řízení online aktivismu a psaní. Dokument uvádí detaily o Buňkách sociálních operací na lidech, které jsou zaměřeny na „online získávání informací o lidech“ a „strategický vliv a rozvracení“, a které detailně rozpitvávají, jak mohou být „cíle“ manipulovány pomocí „vůdců“, „důvěry“, „poslušnosti“ a „snahy vyhovět“.

S použitím testované manipulační taktiky se JTRIG snaží ovlivnit online rozmluvy a zasévat nesoulad prostřednictvím lží.

Na přímý dotaz Interceptu se agentura GCHQ vyhnula odpovědím na vyhrocené otázky a trvala na tom, že její metody jsou legální.

„Dle dlouhodobé politiky neposkytujeme komentáře k záležitostem výzvědných služeb. Navíc veškerá práce GCHQ je prováděna ve shodě s přísnými legálními a politickými pravidly, která zajišťují, že naše aktivity jsou povolené, nezbytné a přiměřené, a že je zde přísný dozor včetně státního tajemníka, komisařů pro výzvědné služby a parlamentního výboru pro výzvědné služby a bezpečnost,“ prohlásila GCHQ.

zdroj : orgo-net.blogspot.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*