Zakladatel WikiLeaks Julian Assange vyzývá Francii, aby podnikla právní kroky kvůli americké špionáži

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange vyzývá Francii, aby podnikla právní kroky kvůli americké špionáži

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange prohlásil ve francouzské televizi, že by Paříž měla podniknout právní kroky proti Spojeným státům kvůli jejich údajnému špehování třech francouzských prezidentů.

Je ironií, že zpráva přišla den poté, co francouzský parlament přijal konečnou verzi zákona k boji proti terorismu, který dává široký rozsah sledovacích pravomocí zpravodajským agenturám v zemi.

Assange řekl stanici TF1, že Francie by měla zahájit „parlamentní vyšetřování“ v návaznosti na jeho odhalení, že Washington špehoval tři francouzské prezidenty, které vyvolalo novou vlnu rozhořčení nad hromadným dozorem americké Agentury pro národní bezpečnost (NSA).

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange

Jeho komentáře přišly v době, kdy německý parlament vede vyšetřování ohledně spolupráce jejich vlastní bezpečností agentury BND s americkou NSA, která údajně špehovala úředníky EU, jakož i německé společnosti.

Němečtí prokurátoři upustili od vyšetřování údajného odposlouchávání mobilního telefonu německé kancléřky Angely Merkelové agenturou NSA pro nedostatek důkazů.

Dočkáme se více odhalení

Assange uvedl, že Francie by měla jít v případu trestního stíhání dále než Německo a dodal: „Myslím, že z politického hlediska, to co bude následovat, bude mnohem významnější, než to, co jsme doposud odhalili veřejnosti.“

Odhalujíc, že bude v této věci brzy zveřejněno více informací, Assange obvinil USA z toho, že si „hrají se slovy.“

„V každém zachyceném telefonním hovoru, které jsme publikovali, Hollande s někým hovoří a Sarkozy hovoří s někým jiným. Co na tom záleží, že USA tvrdí, že nešpehovali přímo prezidenta Hollanda, když špehují každého, s kým prezident hovoří?“

 

Spu/ svobodnenoviny.eu

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*