Zakladatel hnutí PEGIDA vinen za podněcování nenávisti na FB

Zakladatel hnutí PEGIDA vinen za podněcování nenávisti na FB

Soud ve východním německém městě Drážďany shledal zakladatele hnutí PEGIDA Lutz Bachmanna vinným, z podněcování nenávisti vůči uprchlíkům v řadě příspěvků na sociální síti Facebook, ve kterých označoval migranty za „dobytek“ a „spodinu“.   

Bachmann byl souzen za porušení § 103 německého trestního zákoníku, který ukládá trest odnětí svobody od tří měsíců do pěti let za podněcování nenávisti „proti národnostní, rasové, náboženské skupině definované podle jejich etnického původu.“ Přestože žaloba požadovala pro Bachmanna 7měsíční vězení, soud se rozhodl pro mírnější trest a uložil mu pokutu ve výši 9600 eur, což je ekvivalent 80 eur na den po dobu 120 dní.

Bachmannova právnička, Katja Reichelová, uvedla, že sporný příspěvek, který se objevil na oficiálních facebookových stránkách hnutí PEGIDA v říjnu 2014, nebyl ve skutečnosti napsán Bachmannem, nýbrž byl na stránku přidán neidentifikovaným pachatelem, který se naboural do účtu jejího klienta. Obhajoba také chtěla zproštění viny na základě svobody projevu.

Nicméně, soudce Hans-Joachim Hlavka tvrzení Bachmanna o nabouraném účtu odmítl a argumentoval, že text „nebyl následně změněn. Já vylučuji tuto manipulaci,“ uvedl soudce podle deníku Mopo24. Hlavka zdůraznil, že svobodu projevu nelze v tomto případě uplatnit, jelikož jeho výroky jsou „podněcujícího charakteru“ a představují trestný čin.

„To je nepřijatelné. Jedná se o podněcující charakter. Byla zneuctěna lidská důstojnost,“ zdůraznil soudce a dodal, že Bachmann by mohl být poslán za mříže v případě opakovaného přestupku.

Sám Bachmann opakovaně prohlásil, že řízení proti němu je politicky motivované. V únoru označil proces jako „zkonstruovaný a politicky motivovaný soud“ a při zahájení svého procesu v dubnu si oblékl černé brýle se znakem cenzury.

 

(RT/ Lutz Bachmann Foto: AFP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*