„Zákaz pro účast Ruska na olympijských hrách je jasně politicky motivován“

„Zákaz pro účast Ruska na olympijských hrách je jasně politicky motivován“

Navzdory ujištění IOC, že je politicky neutrální, vyloučení Ruska ze zimních olympijských her je přesně politicky motivované rozhodnutí, tvrdí profesor sociologie na Astonské univerzitě Ellis Cashmore. Jiní analytici také komentovali toto téma s kanálem RT.

Mezinárodní olympijský výbor zakázal ruskému olympijskému týmu účast na zimních hrách v roce 2018.

Jednotliví sportovci, kteří mohou prokázat, že jsou čistí, se však mohou her účastnit pod neutrální vlajkou a budou označeni „Olympijští sportovci z Ruska“.

Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru ujistil, že „IOC je naprosto politicky neutrální a že by nebylo dovoleno, aby se při takových sportovních záležitostech nechali ovlivnit jakýmikoli politickými úvahami.“

Ellis Cashmore, profesor sociologie na Astonské univerzitě tvrdí, že právě toto bylo politicky motivované rozhodnutí.

„Oni tvrdí, že toto není politicky motivované rozhodnutí. Samozřejmě, že celý svět ví, že je to přesně opačně. Je to kontroverze, která byla zahalena v poltickém úsudku. Není možné oddělit toto konkrétní rozhodnutí od toho, co se děje ve zbytku světa ohledně falešných zpráv a údajných zásahů Ruska do britského referenda o Brexitu a dokonce i amerických prezidentských voleb. V tomto okamžiku po celém světě koluje mnoho věcí tohoto druhu. Upřímně, mnoho z toho je neuvěřitelné. Ale lidé něco z toho akceptují. Takže si nemyslím, že byste tyto dvě věci mohli oddělit.“Bývalý americký diplomat Jim Jatras uvedl, že si myslí, že IOC není nestranný a že jeho krok je „zjevně politický“.

„Pamatujte si, že tohle je kampaň, které se buduje několik let od roku 2014 s tím, že se vysílají tato obvinění ze Soči v německé a americké televizi. Nezapomeňte, že v Riu byl zákaz pro paralympijský tým z Ruska,“ řekl kanálu RT. „Myslím, že skutečnost, že mluvíme o zákazu ruského týmu, ruské vlajky a ruské hymny ukazuje, že je to skutečně namířeno proti samotnému Rusku.“

„Není to otázka čistých sportovců a sportovců, kteří se zabývají dopingem, o kterém víme, že je velice rozšířenou praxí. Zpráva WADA z roku 2011 uvedla, že mezi 29 až 45 procenty sportovců na celém světě berou doping, a to je problém v mnoha dalších zemích, ale Rusko bylo vybráno pro zvláštní zacházení, zejména proti jeho národním symbolům a já si myslím, že je to docela politické,“ zdůraznil Jatras.

Dave Lindorff, investigativní novinář a zakládající redaktor on-line novin „This Can’t Be Happening“ řekl RT, že „mnoho zemí má organizované schémata dopingu pro své sportovce.“

„Nemohu si vzpomenout na dobu, kdy by byla země vyloučena účastnit se této události a to i tehdy, když bylo zřejmé, že to bylo provedeno vyšší autoritou vlády. Musím říci, že to vypadá úplně jako politika. Nejde o vyčištění olympijského sportu,“ dodal.

„Zákaz celého týmu jedné země je příliš nepřiměřený. Mohli by tento problém vyřešit tím, že provedou další testy u ruských sportovců, pokud by byli podezřelí,“ pokračoval.

Alan Moore, pořadatel FM Sports Moskvě, naznačil, že IOC nalezla výnosnou strategii v démonizaci Ruska.

„Ve sportu neexistuje žádná fair play. Na této úrovni, jednoduchá pravda je, že pokud chcete soutěžit na nejvyšší úrovni, musíte něco udělat, abyste tam zůstali. Když máte velmi dobře placenou práci na úrovni pana Bacha, musíte to udělat, abyste zůstali na vrcholu. A to je to, co dělají. Rusko je velmi užitečné v tom, aby si to udrželi,“ uvedl.

„Je to vůči Rusku velmi nespravedlivé. Stojí za tím samozřejmě politický motiv. Otázka, kterou mám v hlavě, je: Rusko má zákaz, co bude dál? Po kom dalším půjdou? Nepůjdou po nikom, protože chtějí bít Rusko a říkat, že je Rusko špatné. Ale všude je spousta špatných lidí. To se nezmění.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: EPA/FRANCK ROBICHON)
Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

Komentář “„Zákaz pro účast Ruska na olympijských hrách je jasně politicky motivován“

  • Co se nepise: Dr. Rodcenkov byl byvaly sef laboratore dopingovych testu v Rusku. Uprchnul do USA a stal se korunnim svedkem pri vysetrovani na Olympiade v Soci. Byl uplacen a zije tam v blahobytu.
    Potrestani Ruska je pokrytecka, dlouho planovana akce slouzici k dehonestaci, ocerneni a ponizeni Ruska, protoze jim milostive dovoli po zaplaceni 15 Mio $ a testech kdykoliv pri olympiade ucastnit se pod neutralni vlajkou. A to sportovcum, proti kterym nebylo vzneseno zadne obvineni!! Je to ostuda MOV, vnasejicich studenou valku do sportu.
    Vrcholovy sport je prosyceny dopingem, zejmena vytrvalostni a vykonostni souteze se nedaji bez dopingu absolvovat a vyhrat. Vsichni to vedi i MOV, WADA. A tak vyhravaji ti, co maji nove vyvinute drogy, ktere jeste nejsou na seznamu zakazanych latek. U zapadni sportovcu se zadne razie jako proti Rusku nekonaji, Armstrong ‚vyhral‘ nekolik Tour de France, nez byl diky houzevnatosti Francouzu diskvalifikovan! Carl Lewis Joynerova, vsichni bez trestu.
    Jsem presvedcen, ze je to politicky motivovana akce tajnych sluzeb USA, ktera ma Rusko poskodit, jeho sportovce vsude vylucovat ze soutezi a ponizit.
    Nerikam, ze jsou Rusove clean, tak jako i zapadni nejsou clean. Plati pro ne jenom jina pravidla, urcovana tajnymi sluzbami a koupenymi funkcionari ve sportovnich institucich. Sport neni uz radost a fairove soutezeni. Je to kseft kde jsou velike penize. Je to ale i politicky zneuzivana show, kde se vylucuji jenom sportovci Ruska.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*