„Zahraniční zpravodajské služby“ mohly být za masakrem v istanbulském klubu, tvrdí turecký vicepremiér

„Zahraniční zpravodajské služby“ mohly být za masakrem v istanbulském klubu, tvrdí turecký vicepremiér

Novoroční masakr v istanbulském klubu byl proveden a připraven příliš „profesionálně“, aby byla vyloučena možnost, že za tímto teroristickým činem stály „zahraniční zpravodajské služby“, věří turecký vicepremiér.   

Poté, co turecké orgány zjistily totožnost silvestrovského útočníka, místopředseda vlády Numan Kurtulmus v rozhovoru s deníkem Hurriyet Daily News naznačil, že zahraniční zpravodajské služby mohly být zapojeny do tohoto teroristického činu. Při útoku bylo zabito 39 lidí a dalších 69 zraněno.

„Jsme toho názoru, že není možné, aby pachatel provedl takový útok bez jakékoli podpory. Vypadá to, jako dílo tajných služeb. Všechny tyto okolnosti jsou posuzovány,“ sdělil Kurtulmus deníku, aniž by spekuloval, která země by v tom mohla být zapojena.

Kurtulmus vyjádřil obavu, že podpora ze strany externí zpravodajské služby pro další potenciální útočníky by jim mohlo pomoci vyhnout se tureckým bezpečnostním radarům. „Když jsou oni podporováni některými organizacemi s možností zpravodajských služeb, mohou provádět teroristické činy způsobem, jakým náš zabezpečovací systém ani nemusí být schopen myslet,“ uvedl Kurtulmus.

Dříve ve středu, turecký ministr zahraničí Mevlut Çavuşoğlu uvedl, že se úřadům podařilo identifikovat militanta islámského státu, které usmrtil a zranil desítky lidí v istanbulském klubu Reina.

I když odmítl sdělit totožnost střelce, Çavuşoğlu uvedl, že „snaha o jeho zadržení pokračuje,“ a dodal, že byl prohledán dům, ve kterém podezřelý žije. Ministr také uvedl, že útok byl proveden na základě „profesionálního plánu“.

Turecká média identifikovala kódové jméno útočníka v džihádistických kruzích jako „Abu Muhammed Horasani.“ Počáteční policejní zprávy naznačují, že tento džihádistista pocházel z Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu.

Ohledně podrobností z vyšetřování, turecký deník Hurriyet Daily News oznámil, že útočník přijel do Istanbulu s rodinou dne 20. listopadu. Útočník poté přijel do hlavního města Ankara a poté do města Konya v centrální Anatolii regionu Turecka, kde dorazil 22. listopadu.

Tam se útočník setkal s ostatními členy teroristické buňky a pronajal si dům, kde on a jeho rodina žili. Ve městě Konya se útočník údajně setkal s členem islámského státu jménem „Yusuf Hoca“, který údajně objednal masakr na Nový rok.

Odtamtud útočník učinil mnoho výletů poblíž Střední Anatolie a věří se, že se usadil v bezpečném domě v Istanbulu tři dny před útokem.

„Abu Muhammad Khorasanimu“ se podařilo uprchnout z klubu tím, že sám sebe pokryl krví svých obětí a použil taxi, aby z místa činu uprchl.

Ve středu ráno, turecké orgány zadržely 40 lidí, údajně související s touto tragédií v provincii Izmiru, informoval deník Dogan News. Mezi zadrženými bylo 20 dětí, 9 mužů a 11 žen. Většina z nich pochází z východního Turkestánu, Dagestánu a Kyrgyzstánu, podle deníku.

Policie dříve zadržela 27 lidí v okrese Buca Izmir, včetně členů tří rodin s údajnými vazbami na útočníka.

V úterý policie zadržela dva cizince na istanbulském letišti Ataturk v souvislosti s útokem.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: AFP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Zahraniční zpravodajské služby“ mohly být za masakrem v istanbulském klubu, tvrdí turecký vicepremiér

  • Tak terorismus není nic nového. Dneska je to terorista, dřiv to byl korzár, je to úplně ta stejná věc. Vpodstatě neoznačená armáda.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*