Záhadné zvuky zachycené 35 km nad zemským povrchem

Záhadné zvuky zachycené 35 km nad zemským povrchem

Poprvé za 50 let, byly na okraji vesmíru zaznamenány zvuky. Heliový balón postavený studentem pro projekt NASA zachytil děsivé syčení a pískání 35 km nad zemským povrchem.

Tyto bizarní zvuky byly zachyceny pomocí zařízení, navržené a postavené Danielem Bowmanem, postgraduálním studentem na Universitě North Carolina v Chapel Hill, podle časopisu LiveScience.

zahadne zvuky nad zemskym povrchem

Přístroje zaznamenaly atmosférický ultrazvuk- zvukové vlny při frekvencích pod 20 Hz. Vzhledem k tomu, že je infrazvuk pod hranicí slyšitelnosti lidských sluchem, zvuky lze slyšet pouze tehdy, když je nahrávka zrychlena.

„Zní to trochu jako „Akta X“, uvedl Bowman. Dodal, že intenzita zvuku byla pro všechny šok a že byl „překvapen naprostou složitostí signálu.“

Zachycení těchto děsivých zvuků nebyl zrovna jednoduchý úkol- zahrnoval infrazvukové mikrofony visící na héliovém balónu, který loni letěl nad americkou Arizonou a nad Novým Mexikem. Let, který se uskutečnil 9. srpna 2014, byl součástí každoročního projektu řízeného NASA a Louisiana Space Consortium.

Během svého devítihodinového letu balón dosáhl výšky více než 37.500 m. To je oblast, nad hranicí kde létají letadla, ale pod hranicí, která označuje horní stratosféru. Bylo to poprvé, kdy infrazvuková studie dosáhla takových výšek.

Zdroj zvuků, který byl pořízen 35 km nad zemí, zůstává pro vědce záhadou, ačkoli již mnozí spekulovali o jejich příčině.

Tyto spekulace zahrnují vlny oceánů, gravitační vlny, vzduchovou turbulenci, hluk ze samotného balónu, a dokonce i větrné farmy.

Přírodní události, jako jsou bouře a zemětřesení mohou také infrazvuky způsobit.

Bez ohledu na příčinu, skutečnost, že existuje tato nahrávka, je velkým krokem vpřed, neboť se jedná o první akustickou nahrávku pořízenou ve stratosféře během 50 let, podle Bowmana.

Vědci doufají, že bude odhaleno více informací  během letu dalšího balónu, který se uskuteční letos v létě.

„Myslím si, že tato práce otevírá nové možnosti pro další výzkum,“ uvedl Omar Marcillo, geofyzik v laboratoři Los Alamos National Laboratory v Novém Mexiku, který byl zapojen do studie.

 

Cclub/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Záhadné zvuky zachycené 35 km nad zemským povrchem

  • „…zachytil děsivé syčení a pískání o kmitočtu 20Hz…“
    hmmm, netušil jsem, že syčení pískání se dá vyluzovat v oblasti infrazvuku :-)))

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*