Zadržený ukrajinský voják přiznal, že incident s ukrajinským námořnictvem poblíž Krymu byla plánovaná provokace

Zadržený ukrajinský voják přiznal, že incident s ukrajinským námořnictvem poblíž Krymu byla plánovaná provokace

Ruská FSB zveřejnila video z výslechu Vladimira Lesovoje, třetího kapitána ukrajinského námořnictva, který přiznal, že vědomě ignoroval výzvy ruských pohraničních stráží k zastavení. Lesovoy také uvedl, že cílem nájezdu bylo vyvolat provokaci.Jiní dotazovaní ukrajinští námořníci, zejména poručík Alexey Drach, potvrdili, že on a jeho kolegové byli varováni, že narušují námořní hranici Ruské federace.

Vasily Gritsak, šéf bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) potvrdil, že na ukrajinských plavidlech byli vojenští protikonfliktní úředníci SBU, které Rusko zadrželo v Kerčské úžině dne 25. listopadu.

„Důstojníci ukrajinských speciálních služeb poskytovali kontrašpionážní podporu skupině ukrajinského námořnictva v souladu s článkem 12 zákona“ O bezpečnostní službě Ukrajiny, „řekl Gritsak.

Dne 25. listopadu překročily ukrajinské lodě ruské hranice a vstoupily do dočasně uzavřené vodní plochy. Obklopena ruskými loděmi, ukrajinská plavidla pokračovala v manévrování a ignorovala výzvy ruských pohraničních stráží, které je žádaly, aby zastavila. Ruské lodě nejprve vypálily varovné výstřely a poté spustily palbu s úmyslem lodě zničit. Tři ukrajinští vojáci byli zraněni. Ihned byli ošetřeni a nejsou v ohrožení života. Ukrajinské lodě byly zadrženy 50 kilometrů od místa, kde plavidla obvykle plují v Kerčském průlivu.

Rusko v souvislosti s incidentem v Kerčském průlivu zahájilo trestní řízení. Ukrajina označila incident za akt vojenské agrese. Prezident Petro Porošenko zavedl poté na Ukrajině stanné právo na dobu jednoho měsíce.

Rusko v důsledku toho navrhlo naléhavě zasedání Bezpečnostní rady OSN, ale jeho iniciativa byla zablokována většinovým hlasováním.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*