„Žádné jídlo, žádné léky, ani peníze“: jemenské město čelí hromadnému umírání hladem

„Žádné jídlo, žádné léky, ani peníze“: jemenské město čelí hromadnému umírání hladem

Téměř 19 miliónů Jemenců potřebují humanitární pomoc, podle OSN, ale nejhorší vliv na občany v důsledku dvouleté občanské války v zemi je v okrese Tuhayat na pobřeží Rudého moře.                   

Posádka RT navštívila tuto oblast a byly svědky scény chaosu- jak se místní obyvatelé snaží získat potravu- a tichého zoufalství, s mnoha obyvateli oteklými z hladu, čekajíc na pomoc zvenčí, nebo rezignující na svůj osud.

Salem je 8letý chlapec, i když stejně jako mnozí v podobně těžce se potýkajících oblastech po celém světě, vypadá dost malý na to, aby byl zaměněn na batole.

„Nemáme již žádnou energii, a já nemám ani žádné peníze, abych mohla léčit své děti,“ říká jeho matka, která připouští, že je chlapec silně podvyživený a je jedním z více než 1,5 miliónu dětí, které v zemi postihl stejný osud, podle OSN.

Rybolov býval hlavním zdrojem obživy pro tyto vesničany, předtím, než na počátku roku 2015 vypukla totální občanská válka do které jsou zapojeni šíitští Hútíové a úřadující sunnitská vláda.

Tato oblast zůstává pod kontrolou Hútíů, ale Saúdy vedená mezinárodní koalice, která podporuje sunnity představující necelou polovinu populace, blokuje pobřežní oblasti.

Saúdové opakovaně stříleli na rybářské lodě provozované místními obyvateli s tím, že některé z nich byly použity pro dodávky zbraní pro rebely, i když jejich udržování na souši znamená, že zemřou nevinní civilisté.

Abdallah a Taga jsou dva bratři, kteří jsou již tak slabí- jejich kostry jsou jasně viditelné pod kůží- utrpěli poškození kostní hmoty a mohou se už pouze jen plazit.

„Je to pro nás velmi těžké, protože jsme invalidé, a nemáme žádné peníze. Někdy něco málo dostaneme a pak si můžeme koupit čaj a chleba- lidé nám pomáhají, ale ne moc často a jen velmi málo,“ říká Abdallah.

Více než 7000 lidí bylo zabito při tomto konfliktu, podle mezinárodních pozorovatelů- velká většina z nich jsou civilisté, kteří zahynuli při leteckých úderech- a více než 3.000.000 lidí bylo vysídleno z jejich domovů.

„Situace se bude jen zhoršovat, protože neexistuje žádná fungující vláda. Sociální péče nebyla zaplacena po dobu dvou let,“ sdělil Baraa Shiban, aktivista neziskové organizace Reprieve kanálu RT.

Shiban věří, že Hútíové budou muset vrátit moc předchozímu sunnitskému režimu a na plátku musí mezinárodní koalice přestat svírat tento region, zatímco ostatní způsoby pomoci jsou jen dočasné.

„Do některých z těchto oblastí se podařilo doručit humanitární pomoc, ale není to životaschopné řešení. Potřebujeme komplexní řešení.“

Ale Jamal Wakeem, profesor historie a mezinárodních vztahů na libanonské univerzitě v Bejrútu tvrdí, že Saúdská Arábie záměrně zhoršuje humanitární krizi k dosažení svých politických cílů.

„Jedná se vědomou strategii Saúdů, kteří se snaží vyvíjet ekonomický tlak,“ řekl profesor kanálu RT z Bejrútu s tím, že to přirovnal ke „genocidě“.

Zatímco sunnité mají více materiálních zdrojů, rebelové Hútíů stále kontrolují většinu pozemků a mají značnou lidskou sílu, takže konflikt zůstává jemně vyvážený. Pro obyčejné Jemence, bez ohledu na jejich vyznání, to pravděpodobně znamená větší nestabilitu, hlad a strach.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: RT)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*