Začněte dávat druhým, pokud chcete být šťastnější

Začněte dávat druhým, pokud chcete být šťastnější

Není žádným tajemstvím, že konání dobra dělá druhé šťastnými, ale věděli jste, že díky tomu se můžete stát šťastnými i vy sami?

Podle studie psychologů z University of Louisville v Kentucky, lidé, kteří se zúčastňují smysluplných aktivit, jsou šťastnější a mají pocit, že jejich život má hlubší smysl, než lidé, kteří se zapojují jen do aktivit, které dělají radost jim samotným. Vědci také zjistili, že respondenti studie se cítili šťastní následně poté, co udělali něco dobrého pro druhé.

davat druhym lasku

Dávání nezpůsobuje jen příjemné pocity, ale je prospěšné i pro naše zdraví, na základě dvou různých studií- jednu vedl Doug Ománe na University of California v Berkley a druhou uskutečnili vědci pod vedením Stephanie Brown z University of Michigan. Tyto studie prokázaly, že starší páry i jednotlivci, kteří poskytují pomoc svým sousedům a přátelům, nebo vykonávají dobrovolnickou činnost alespoň ve dvou organizacích, měli v průběhu pěti let, významně nižší riziko úmrtí.

Jako první krok na cestě k šťastnějšímu a zdravějšími životu můžete zkusit dávat ostatním tyto čtyři věci:

1. Čas

V hektickém životě může být těžké si nalézt čas, který bychom darovali někomu jinému. Ale, věnovat čas dobrovolnictví má obrovské výhody, včetně nových přátel a vytvoření vztahů s druhými, učení se novým zručnostem a dokonce i postupu v kariéře.

Dr. Suzanne Richards a její tým z University of Exeter v roce 2013 publikovala článek, ve kterém zveřejnila výsledky 20 let trvající studie o vztahu mezi zdravím a dobrovolnictvím. Jak uvádí ve svém článku, dobrovolnictví koreluje s nižším výskytem depresí a až o 22 procent snižuje riziko úmrtí.

Je třeba ale podotknout, že dobrovolnictví nabízí nejvíce výhod lidem, kteří mají opravdu upřímný a hluboký zájem pomáhat jiným lidem. Vyberte si organizaci, které cíle a činnost jsou pro vás srozumitelné a vložte do toho celé své srdce.

2. Pozornost

Většina z nás si myslí, že jsme dobří posluchači, ale podle psychologa Paula Donoghue, spoluautora knihy Are You Really Listening? Keys to Successful Communicatio, si většina lidí uvědomuje, že ostatní neposlouchají tak, jak by mohli. Krom toho si nejsou plně vědomi toho, že tak sami neposlouchají.

Jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších věcí, které můžete udělat pro druhého člověka, je naslouchat mu. To, že někomu dáváte svoji pozornost, ukazuje, že ho respektujete a také tím můžete zlepšit kvalitu vašeho vztahu s touto osobou.

Při cvičení meditace všímavosti se můžete soustředit na to, co v současnosti prožíváte a nechat své myšlenky a emoce plynout z toho, abyste je posuzovali. Věděli jste, že když někomu věnujete svoji plnou pozornost, pomáhá to zároveň i vám? Pokud to děláte dobře, aktivní naslouchání posiluje vaše soustředění- což je hlavní složkou dobré meditace.

3. Soucit

Psychologická definice soucitu je schopnost porozumět emocionálnímu stavu člověka. Soucit se od empatie liší v tom, že lidé, kteří soucítí, si nejen „obouvají boty od jiné osoby“, ale chtějí utrpení této osoby i změnit.

Neurolog Jordan Grafman Mezinárodního institutu zdraví provedl výzkum činnosti mozku za pomocí zobrazovacích přístrojů. Studie ukázala, že když dáváme peníze na charitu, centra radosti v mozku jsou stejně aktivní, jako když peníze dostáváme.

Dát jiné osobě soucit je o něco méně konkrétní skutek, než dávat něco fyzické, není to ale nijak zvláště těžké, přičemž výhody soucitu jsou obrovské.

Vezměme si tento buddhistický příběh, který porovnává oběd v nebi s obědem v pekle. Oba místa mají dlouhé jídelní stoly a neuvěřitelně chutné jídlo – ale vidličky jsou příliš dlouhé na to, aby se s nimi dokázal člověk sám najíst. Ti, kteří sedí v pekle, jsou neustále hladoví a frustrovaní, protože nedokážou přijít na to, jak se zúčastnit hostiny. Ti, kteří jsou v nebi, používají dlouhé vidličky n a to, aby se s nimi krmili navzájem, čímž každému umožní přístup k chutnému jídlu.

Začněte tím, že budete mít na paměti, že ostatní jsou na své vlastní cestě, stejně jako vy. I oni občas cítí strach a nejistotu a potřebují podporu.

4. Peníze

Podle experimentu Michaela Nortona z Harvard Business School, lidé, kteří utrácí peníze za jiné lidi, jsou výrazně šťastnější, než ti, kteří utratí stejné množství peněz jen pro sebe. Účastníci předpokládali, že pokud utratí peníze pro sebe, budou mít větší radost- v tom se ale mýlili.

V současné době, čtyři pětiny společností, které již poskytují charitativní dary mezinárodním organizacím, plánují buď udržet, nebo zvýšit jejich velikost rozpočtu.

 

Huffingtonpost/ svobodnenoviny.eu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*