Záchranná loď nevládní organizace přistižena, jak požadovala 10.000 eur za jednoho migranta

Záchranná loď nevládní organizace přistižena, jak požadovala 10.000 eur za jednoho migranta

Další důkaz čím dál lukrativnějšího podnikání v oblasti záchrany migrantů a vazeb mezi takzvanými charitativními organizacemi pro lidská práva a organizovanými gangy pašujícími lidi odhalili italští prokurátoři.

Italská policie zahájila 1. března vyšetřování proti italské nevládní organizaci Mediterranea Saving Humans (MSH), která je obviněna z toho, že si účtuje vysoké částky za to, že vzala na palubu lodi Maersk Etienne 27 migrantů.

Podle prohlášení prokurátora z Ragusy porušily nevládní organizace pašující lidi zákon napomáháním ilegálnímu přistěhovalectví a jednaly proti kodexu námořní plavby.



Záchranná loď Mare Jonio údajně požadovala od dánské lodi 10 000 eur za každého cestujícího, kterého vzala na palubu své lodi. Tanker Maersk předtím naložil na člun 27 nelegálních migrantů a majitelé tankeru Maersk by dostali celkem 270 000 eur, kdyby s těmito podmínkami souhlasili. Částku 125 000 eur nakonec Maersk převedl na bankovní účet nevládní organizace.

Afričtí migranti byli na tankeru drženi v provizorních podmínkách po dobu 38 dní kvůli tomu, že maltské úřady odmítly povolit, aby loď zakotvila v některém z jejich přístavů. Poté, co souhlasili, že zaplatí zhruba 4 630 eur za jednoho migranta, bylo dočasným cestujícím tankeru umožněno nastoupit na italskou loď. Plavidlo nevládní organizace pak pokračovalo do sicilského přístavu Pozzallo, kde se vylodilo všech 27 migrantů.

Ačkoliv MSH nepopřela, že po přesunu cestujících z lodi Maersk byla obdržena vysoká částka, nevládní organizace vydala prohlášení, v němž si stěžuje na zaujatost italské prokuratury a uvádí, že „státní zástupce Ragusy mnohokrát zveřejnil své osobní tažení proti nevládním organizacím… A Mediterranea se nezastaví kvůli tomuto smutnému a předvídatelnému útoku. Mediterranea bude nadále na moři, kde se páchají zločiny vraždění, mučení, znásilňování a pronásledování.“

Dánský námořní gigant Maersk své kroky rovněž obhajoval s tím, že „nikdy před operací ani v jejím průběhu nebyla diskutována ani dohodnuta žádná finanční kompenzace nebo podpora. Měsíce po záchranné operaci se Maersk setkal se zástupci společnosti Mediterranena, aby jim poděkoval za humanitární pomoc. Po této schůzce jsme se rozhodli poskytnout společnosti Mediterranea příspěvek na úhradu některých nákladů, které vznikly v důsledku operace. Bylo tak učiněno ve výši 125 000 eur a s plnou podporou vedení Maersk Tankers.“

To však dosud vyšetřování italských orgánů nezjistilo. Podle nich byla nevládní organizace zabývající se pašováním migrantů motivována ziskem při vyzvedávání nelegálních afrických přistěhovalců z obchodní lodi. Tvrdí také, že Beppe Caccia, člen správní rady nevládní organizace, volal na dánské telefonní číslo čtyřikrát mezi 8. a 10. zářím. Spoluzakladatel organizace podporující migraci Luca Casarini byl navíc již v roce 2019 obviněn z propagace nelegální migrace.

V roce 2020 zemřelo ve Středozemním moři přes tisíc lidí, zhruba tři lidé denně. Je to především důsledek toho, že je pašeráci lidí nechávají uprostřed moře. Organizované zločinecké gangy často sledují lodě nevládních organizací, které zachraňují migranty, a nechávají svůj lidský náklad v jejich blízkosti.

Evropská agentura pro základní práva (RFA) zdokumentovala devět nových soudních řízení proti civilním záchranným lodím, což od roku 2018 představuje celkem 50 takových řízení. Jak uvádí zpráva, neustále se objevuje příliv nových lodí nevládních organizací, které se vydávají na moře vyzvedávat nelegální migranty. Tresty odnětí svobody za takovéto nezákonné jednání prakticky neexistují, a jak ukazuje příklad německé kapitánky záchranného člunu pro migranty Caroly Racketeové, která v roce 2019 vrazila do lodi italské pobřežní stráže se svým vlastním člunem, pachatelé i těch nejsprostších přestupků mohou pokračovat v nezákonných činnostech téměř beztrestně.

Zpráva úřadu RFA rovněž odkazuje na skutečnost, že jediným prostředkem, který jsou orgány v současné době schopny použít k boji a k zabránění lodím nevládních organizací převážet stálý proud migrantů do evropských přístavů, jsou jednoduché administrativní, technické nebo bezpečnostní překážky, které udržují tyto lodě alespoň dočasně v přístavu.




Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*