Záchrana z vesmíru: Nezisková Sea-Eye bude hledat lodě s migranty za pomocí satelitu

Záchrana z vesmíru: Nezisková Sea-Eye bude hledat lodě s migranty za pomocí satelitu

Nezisková organizace Sea-Eye, jež zachraňuje migranty, chce využívat satelitní snímky od soukromé společnosti, aby mohla lépe rozpoznávat a pomáhat lodím s přistěhovalci, které se snaží překonat Středozemní moře. Nevládní organizace chce také sledovat porušování lidských práv.     Německá soukromá záchranná organizace „Sea-Eye“ získá pomoc z vesmíru, aby lépe plnila svou misi na záchranu lodí s migranty v nouzi ve Středozemním moři. Zakladatel organizace Sea-Eye Michael Buschheuer oznámil spuštění nové charity s názvem „Space-Eye“, která má začít průzkumné a dokumentační práce na moři u libyjského pobřeží „v nadcházejících týdnech“.

Space-Eye uzavřela smlouvu se soukromou americkou společností a satelitním operátorem Planet, jejímž cílem je každodenně zobrazovat celou planetu, aby „byly globální změny viditelné, přístupné a použitelné“.

Mluvčí organizace Space-Eye uvedl, že společnost Planet bude sledovat a analyzovat plochu až 4 500 čtverečních kilometrů od libyjského pobřeží k indikátorům pohybu uprchlíků. Space-Eye také spolupracuje s univerzitními výzkumnými pracovníky a nevylučuje, že bude jednoho dne také používat snímky z programu Copernicus, programu EU pro pozorování Země, který mimo jiné zajišťuje monitorování mořského prostředí. Na rozdíl od programu Copernicus  však každodenní snímky s vysokým rozlišením společnosti Planet umožní záchranným misím najít lodě s migranty, uvedl mluvčí.

Nedávné pokroky v oblasti analýzy geoprostorových dat, umělých inteligencí, vyšších rozlišeních a rychlejších datových přenosů, nyní umožňují identifikaci a sledování i malých plavidel, jako jsou čluny. Buschheuer doufá, že za rok bude rozlišení tak vysoké, že Space-Eye bude schopno rozpoznat a identifikovat lidi.

Nevládní organizace Space-Eye také uvedla, že by také používala satelitní snímky jako důkaz porušování lidských práv – například kvůli tomu, že vojenská a civilní plavidla neposkytla pomoc při mimořádných událostech.

„Kriminalizace záchranářů a omezování jejich životy zachraňujících prací má strašný vedlejší efekt, že humanitární katastrofa ve Středozemním moři zůstává z velké části nezpozorována veřejností,“ řekl zakladatel společnosti Space-Eye Buschheuer. „Má to vytvořit dojem, že příjezdy migrantů se zastavily, když ve skutečnosti je tomu naopak.“

Na otázku o nákladech na služby společnosti Planet, mluvčí  Space-Eye uvedl, že ačkoliv to není „levné“, dary a peníze od patronů to učinily „dostupné“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*