„Zacházíte s námi jako se psy!“ stěžuje si terorista z Bataclanu, který pomohl zabít 130 lidí

„Zacházíte s námi jako se psy!“ stěžuje si terorista z Bataclanu, který pomohl zabít 130 lidí

V Paříži ve středu za nejpřísnějších bezpečnostních opatření a za velkého zájmu médií začal historický proces s údajnými pachateli série koordinovaných útoků na šest různých míst Paříže 13. listopadu 2015, při nichž zahynulo 130 lidí a stovky dalších byly zraněny. Odpoledne obžalovaní dorazili do Paláce spravedlnosti v centru francouzského hlavního města a krátce po jedné hodině odpoledne SEČ začal soud.

Salah Abdeslam, považovaný za jediného přeživšího ze skupiny pachatelů, se nejprve označil za vojáka Islámského státu a později si hlasitě stěžoval na zacházení ze strany francouzské justice.

Proces, který francouzský ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti nazval soudním maratonem, má trvat do konce května 2022. Dvacet lidí je obžalováno, šest z nich zůstává na útěku. Většině z nich hrozí doživotí. Při útocích zahynulo sedm sebevražedných atentátníků.Obžalovaní byli přiváděni jeden po druhém do prostoru za zesíleným bezpečnostním sklem na stěně soudní síně, speciálně přizpůsobenému procesu tohoto významu. Halu střežila ozbrojená policie.

Na lavici obžalovaných usedl také jednatřicetiletý Francouz marockého původu Salah Abdeslam, jemuž se dostalo největší pozornosti. Abdeslam se však podle všeho na vraždě přímo nepodílel. U soudu prohlásil, že je „vojákem Islámského státu“, což je stejná teroristická organizace, která se dříve k útoku přihlásila, a vyzval své stoupence, aby na Francii zaútočili za její účast v boji proti IS v Iráku a Sýrii.

„Není jiného boha než Alláha,“ řekl Abdeslam.

Obviněný později na soudce křičel, že s ním a ostatními obžalovanými se „zachází jako se psy“.

„Posledních šest let se mnou jednali jako se psem, ale nikdy jsem si nestěžoval, protože vím, že později budu vzkříšen a vy budete pohnáni k odpovědnosti,“ pokračoval Abdeslam před předsedajícím soudcem, který požadoval příkaz, a řekl obžalovanému, že „není před církevním, ale demokratickým soudem“.

Proces má téměř 1800 účastníků, čtení jejich jmen trvá první dva dny procesu. Dokumenty k tomuto procesu mají 542 svazků. Podle předběžného programu bude mít soud nejméně 140 jednacích dnů. Rozsudek má být přečten 25. května 2022.

Většina obžalovaných v procesu, který se koná ve speciálně postavené velkokapacitní síni s 550 místy v Paláci spravedlnosti, jsou lidé, kteří teroristovi pomáhali například tím, že mu poskytovali zbraně, ale na útocích se přímo nepodíleli. Pouze Abdeslam, který podle vyšetřování přivedl mimo jiné vrahy na místo činu, je považován za přímého aktéra.

„Dívá se na nás celý svět,“ říká francouzský ministr spravedlnosti

Všechny osoby mířící do Paláce spravedlnosti byly podrobeny důkladné kontrole bezpečnostních sil. K zajištění procesu byla mobilizována téměř tisícovka příslušníků bezpečnostních složek, z nichž 630 bylo rozmístěno kolem Paláce spravedlnosti a uvnitř budovy, uvedla agentura AFP s odkazem na ministerstvo vnitra.

„Dívá se na nás celý svět,“ řekl médiím ministr spravedlnosti Dupond-Moretti.

„Teroristická hrozba ve Francii je vysoká, zejména v době, jako je soud s útočníky,“ řekl ministr vnitra Gérald Darmanin. „Vyzval jsem všechny prefekty k opatrnosti.“

Abdeslam, syn marockých přistěhovalců, má 13. ledna příštího roku poprvé promluvit před soudem, ale není jisté, zda bude ochoten svědčit. Prvním z obžalovaných je Belgičan Mohamed Abrini, který je kromě atentátů v Paříži také spojován s atentáty v Bruselu v březnu 2016, které si vyžádaly 32 životů. Obhajoba se dostane do popředí 6. května.

Předpokládané datum soudu je také 28. září, kdy začnou vypovídat lidé, kteří útoky přežili, a pozůstalí obětí. Bude mezi nimi i bývalý francouzský prezident François Hollande, který byl na fotbalovém zápase na stadionu v Saint-Denis, kde došlo k prvnímu útoku. Následovaly útoky na pařížské bary a restaurace a atentát na koncertní síň Bataclan.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*