Za uši? ČR navzdory EU uznala samozvaného venezuelského “prezidenta”

Za uši? ČR navzdory EU uznala samozvaného venezuelského “prezidenta”

Vládě ČR se zas povedl jeden pěkný kousek. Navzdory EU, ve které mezi členskými zeměmi panují pochybnosti, o takovém kroku a zejména precedensu, jaký by takový krok vyslal, a kde podpora takovému kroku byla zejména Itálií zablokována, vyslovila podporu samozvanému venezuelskému “prezidentovi” Guaidó. Vláda ČR působí tak dojmem, že se 30 let po sametové revoluci s nějakou demokracií příliš nepáře.Je pravdou, že partička několika zemí EU, včetně velkých, vyslovily podporu samozvanému venezuelskému “mezitímnímu prezidentovi” Guaidó, ty však povětšinou ve svých vyjádřeních, vědomy si, že tancují na hraně demokracie a legitimity vůbec, našlapovaly velmi po špičkách, s tím, že svou podporu podmiňují požadavkem uspořádat regulérní demokratické volby.

Takovýto pokřivený přístup by se mohl vymstít jak USA s Kalifornií, Kanadě s Quebeckem, Španělsku s Katalánskem, Británii se Skotskem, a zejména v jediné jaderné zemi EU – Francii, kde to má prezdent Macron přinejmenším stejně nahnuté jako stávající venezuelský prezident Maduro. Pokud by se Marine Le Penová, která se těší drtivě větší podpoře občanů než Macron, prohlásila za prezidentku, budeme mít “Venezuelu” v EU. Každopádně pandořina skříňka je nyní i za přispění české vlády otevřena, lhostejno jak to dopadne v samotné Venezuele.

Nakolik v hispánském světě a vřejnosti hraje katolická církev a papež silnou společensko-politickou roli, obrátil se venezuelský prezident Maduro o nápomoc ke zprostředkování dialogu k papeži Františkovi. “Jsem Kristův služebník, řekl jsem mu (papeži) a požádal ho o pomoc”, uvedl Maduro. Maduro rovněž na adresu evropských vlád, které se “podrobily nátlaku USA a trumpovskému šílenství” (a uznaly Guaidóa) prohlásil, že Venezuela bude své vztahy s těmito zeměmi “revidovat”.

Při zdůvodňování svých rozhodnutí, se čeští politici často a trapně rádi ohání tím, že jsme něčeho součástí. Že prostě nemůžeme být samostatní, a musíme dělat to, co nám často zvysoka nakazují velcí bratři. Realita je ovšem ta, že jsme součástí toho cirkusu, jehož součástí nás naši politici svými rozhodnutími dělají.

A to ještě nevědí, že budou muset být užiteční zřejmě ještě jednou. Podle švýcarského tisku vyšlo najevo, že Trump chce v návaznosti na Venezuelu také Nikaraguu a Kubu.

zdroj:

https://www.reuters.com/article/us-venezuela-politics-italy/divided-italy-blocks-eu-statement-on-recognizing-venezuelas-guaido-idUSKCN1PT15G

https://www.lastampa.it/2019/02/04/esteri/spagna-gran-bretagna-e-austria-riconoscono-guaid-adesso-elezioni-libere-in-venezuela-BxuqO2nELuFMxmxV3KRMHJ/pagina.html

https://www.theguardian.com/world/2019/feb/04/venezuela-maduro-hits-back-at-gringo-plot-to-overthrow-revolution

https://www.fyens.dk/udland/Italien-blokerer-for-EU-stoette-til-praesident-i-Venezuela/artikel/3320804

https://www.irishtimes.com/news/world/europe/special-relationship-with-venezuela-a-headache-for-spain-1.3781779

https://www.dw.com/en/opinion-germanys-pressure-on-venezuela-fails-to-deliver/a-47358412

https://theworldnews.net/de-news/venezuela-krise-auch-merkel-erkennt-guaido-als-prasidenten-an

https://lenta.ru/news/2019/02/05/maduro/

https://plus.rozhlas.cz/thomas-kulidakis-venezuelsky-hazard-ceske-republiky-a-casti-unijnich-statu-7754551

https://www.eurabia.cz/Articles/32849-video-atheny-protestovaly-proti-diktatorstvi-usa-a-eu-vuci-venezuele.aspx

https://plus.lesoir.be/204779/article/2019-02-04/venezuela-les-etats-europeens-qui-ont-reconnu-juan-guaidoont-ils-ete-bien

https://bazonline.ch/ausland/amerika/bei-venezuela-liegt-die-linke-dreimal-falsch/story/25547109

https://www.nzz.ch/international/venezuela-wie-die-usa-kurs-auf-einen-machtwechsel-nahmen-ld.1457306

https://www.24heures.ch/monde/ameriques/petrole-venezuela-cible-haut-risque/story/20027054

 

Převzato z https://www.eurabia.cz
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*