WikiLeaks: Německá vláda aktivně pomáhala NSA v hromadném špehování

WikiLeaks: Německá vláda aktivně pomáhala NSA v hromadném špehování

WikiLeaks zveřejnila nové dokumenty, které dokazují, že německá vláda a německá zpravodajská služba, BND, aktivně pomáhaly NSA špehovat evropské občany a společnosti. Berlín jíž dříve tato obvinění popřel.

Dokumenty uniklé prostřednictvím WikiLeaks, které odhalily přepisy z prvních 10 měsíců vyšetřování (zahájené v květnu 2014), ukázaly, že německá vláda napsala dopis přímo Kai-Uwe Rickemu, který byl generální ředitel společnosti Deutsche Telekom od roku 2002 do roku 2006.

Německo žádalo pomoc od německého komunikačního gigantu k výpomoci „usnadnit nepřetržitý masový dohled nad občany Německa a jiných zemí a telekomunikačních údajů,“ stojí v prohlášení WikiLeaks.

NSA2

V průběhu šetření, Ricke uvedl, že nikdy neobdržel dopis, který by byl adresovaný přímo jemu osobně. Nicméně, poté, co byl dopis odeslán, BND byl udělen přístup k telekomunikačním údajům.

Operace s kódovým označením „Eikonal“, předávala informace od BND přímo NSA, která žádala o emailové adresy a IP adresy, spolu s telefonními čísly.

NSA se zaměřila na některé největší firmy kontinentu, jako je European Aeronautic Defense and Space Company (EADS), Eurocopter, European aviation consortium Airbus, stejně jako na francouzskou vládu.

Po zveřejnění dokumentů, zakladatel WikiLeaks Julian Assange uvedl: „V tomto důležitém šetření, je poškozená strana německá a mezinárodní veřejnost. Účelem tohoto šetření, je zjistit, kdo je zodpovědný za porušení práv mnoha lidí a jak se těchto přestupků dopustil.“

Německá kancléřka Angela Merkelová již dříve bránila německou zpravodajskou agenturu, před obviněním z odposlouchávání některých předních evropských firem, aby pomohla NSA.

Merkelová dodala, že bylo nutné, aby BND pokračovala ve spolupráci s NSA a USA v boji proti mezinárodnímu terorismu. Nicméně, Merkelová také dodala, že není přijatelné, aby se přátelské národy navzájem špehovaly.

„Tato schopnost plnit své povinnosti tváří v tvář mezinárodním teroristickým hrozbám se provádí ve spolupráci s ostatními zpravodajskými službami, a v první řadě včetně NSA,“ uvedla Merkelová.

14. dubna, ministerstvo vnitra vydalo oficiální prohlášení, které uvádí, „Nemáme informace o údajné ekonomické špionáži ze strany NSA či jiných amerických agentur v jiných zemích.“

 

RT/ Tomas Daleko

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*