WikiLeaks: Izraelské speciální jednotky zavraždily syrského generála Sulejmana

WikiLeaks: Izraelské speciální jednotky zavraždily syrského generála Sulejmana

 

1. srpna 2008, malý tým izraelského komanda vstoupil do vod v blízkosti syrského města Tartús, kde zastřelil syrského generála během jeho večeře v jeho přímořském víkendovém domě. Mohamed Suleiman, vrchní poradce syrského prezidenta, byl střelen do hlavy a krku izraelským týmem, který poté unikl po moři.

Zatímco Izrael nikdy o tomto incidentu nehovořil, dokumenty americké tajné zpravodajské služby potvrzují, že izraelské jednotky speciálních sil generála zavraždily, zatímco byl na dovolené v jeho luxusní vile na syrském pobřeží.

Interní dokument Národní bezpečnostní agentury, poskytnutý bývalým zaměstnancem NSA Edwardem Snowdenem, je první oficiální potvrzení, že atentát na Sulejmana byl izraelskou vojenskou operací, čímž končí spekulace, že za jeho smrt je odpovědný vnitřní spor syrské vlády.

Foto: Intercept.com
Foto: Intercept.com

Vysoce utajená položka v interní verzi Wikipedie NSA, nazvaná Intellipedia, popsala atentát izraelským námořním komandem v blízkosti města Tartús, jako „první známý případ, kdy Izrael zaútočil na legitimního vládního úředníka.“

Podle tří bývalých amerických zpravodajských důstojníků s rozsáhlými zkušenostmi na Blízký východ, klasifikace dokumentu naznačuje, že se NSA dozvěděla o atentátu prostřednictvím sledování. Úředníci žádali, aby nebyli jmenováni kvůli tomu, že hovořili o utajovaných informacích.

Informace v tomto dokumentu jsou označeny „SI“, což znamená, že rozvědka shromažďovala informace sledováním komunikačních signálů. „Měli jsme po nějakou dobu přístup k izraelské vojenské komunikaci,“ uvedl jeden z bývalých amerických zpravodajských důstojníků.

Bývalý důstojník uvedl, že informace NSA o dohledu izraelských vojenských jednotek jsou obzvláště citlivé, protože NSA společně pracuje s izraelskými zpravodajskými důstojníky v ústředí ve Fort Meade, Marylandu.

Brigádní generál Sulejman byl nejvyšším vojenským a zpravodajským poradcem syrského prezidenta Bašára Asada, a byl podezřelý z toho, že usiloval jménem syrské vlády usnadnit poskytování zbraní a vojenského školení skupině Hizballáh v sousedním Libanonu. Sulejman měl údajně také na starosti bezpečnost a výstavbu syrského jaderného zařízení Al Kibar, které Izrael zničil při svém leteckém útoku v roce 2007.

Účast Izraele na atentátu Sulejmana vyvolává otázky, za jakým účelem byl generál zavražděn, jakož i to, zda Izrael při této operaci porušil mezinárodní právo.

„Izrael mohl mít mnoho dobrých důvodů, proč Sulejmana zabít,“ uvedla Mary Ellen O´Connell, profesorka mezinárodního práva na Notre Dame. „Ale podle mezinárodního práva je naprosto zřejmé, že v Sýrii v roce 2008 neměl Izrael žádné právo podle zákonů války, protože v té době v regionu neprobíhal žádný ozbrojený konflikt. V žádném případě neměli právo generála Sulejmana zabít.“

Syrská vláda popírala zprávy o atentátu čtyři dny před ohlášením jeho smrti. Izrael ani nepotvrdil, ani nepopřel jejich účast.

Podle utajovaných informací ministerstva zahraničí publikovaných prostřednictvím serveru WikiLeaks, bylo při vyšetřování Sulejmanovy smrti nalezeno v jeho domě 80 miliónů dolarů v hotovosti. „Assad údajně řekl, že jej zpráva o jeho smrti zasáhla, ale ze strachu, že jej Sulejman zradil, přesměroval šetření jeho vraždy, aby zjistil jak generál získal takovou finanční částku,“ stojí v dokumentu.

V loňském roce, vůdce Hizballáhu Hassan Nasralláh řekl novinářům, že izraelská vláda Sulejmana zabila, a že vražda byla „spojena“ s jeho úlohou ve válce mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006.

„Pro ně to nebylo jen pomstou, ale i zmírněním budoucích operací,“ uvedl jeden z vysloužilých zpravodajských důstojníků, který pracoval s Izraelci, ale nemá přímé informace o atentátu na Sulejmana.

Izraelský atentát na Sulejmana se udál asi šest měsíců poté, co společný tým Mossadu a CIA zavraždil vrchního představitele Hizballáhu v centru Damašku, podle několika současných a bývalých amerických vojenských a zpravodajských úředníků. Společná Americká a Izraelská účast na tomto útoku, který byl cílen na Imada Mughniyeha, byla poprvé zaznamenána v deníku Washington Post. CIA již dlouhou dobu hledala Mughniyeha kvůli jeho roli v několika teroristických útocích proti Američanům, včetně bombového útoku v roce 1983 na kasárny Marine v Libanonu, který zanechal 241 mrtvých.

NSA se k tomu odmítla vyjádřit. Mluvčí izraelského premiéra také nereagoval na několik žádostí o vysvětlení.

 

Intercept/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “WikiLeaks: Izraelské speciální jednotky zavraždily syrského generála Sulejmana

  • Izrael je paraziticky a nelegitimni stat na uzemi Palestiny. Nedodrzuje zadne mezinarodni smlouvy a na vselijaka upozorneni porusovani techto smlouv se svetu drze chechta do tvare spolecne s Amerikou, ktera je v jejich podruci. Je to narod vrazednych bestii. Zadny strom vsak neroste do nebe a jednou Izrael bude opet Palestina.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*