Washington vyhrožuje Bruselu za jeho plány požadovat miliardy na nezaplacené daně od společnosti Apple

Washington vyhrožuje Bruselu za jeho plány požadovat miliardy na nezaplacené daně od společnosti Apple

Americké ministerstvo financí varovalo o možných odvetných opatřeních, v případě, že Evropská komise bude stíhat americké sopečnosti, jako je Apple, Amazon a Starbucks kvůli daňovým únikům.      

EU vyšetřuje, zda společnost Apple páchala daňové obchody v Irsku, které umožnily, aby společnost zaplatila velmi nízkou daň z příjmu ze svého evropského zisku, čímž porušila evropská pravidla. Společnost Apple je podezřelá z využívání mezer v daňových zákonech, a že zaplatila jen dvě procenta daní v Irsku, což je výrazně pod úředními 12,2 procenty. Očekává se, že rozhodnutí bude oznámeno příští měsíc.

Obamova administrativa varovala Evropskou unii, že vyšetřování „může vytvořit nešťastný precedens mezinárodní daňové politiky.“ Podle dokumentu z amerického ministerstva financí, Brusel přebírá roli „nadnárodního daňového úřadu“ a naléhá na daňový kodex svých členských zemí.

„Tento posun v přístupu, zdá se, rozšiřuje úlohu generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž za prosazování soutěžního práva a státních podpor. A do toho jako nadnárodní daňový úřad, který ověřuje rozhodnutí členských států a zdanění právnických osob,“ stojí v dokumentu.

USA také kritizovaly Brusel na to, že nastavil nerovný a „znepokojující“ precedens a že se zaměřuje na americké firmy.

Společnost Apple byla obviněna z nalití miliard dolarů do Irska, známého díky svým lukrativním daňovým sazbám. JP Morgan, který pracuje pro Apple, uvedl, že společnost by mohla v nejhorším případě dostat účet na 19 miliard dolarů.

Společnosti Amazon a McDonalds také EU vyšetřuje, zatímco Starbucks čelí daňovým únikům ve výši 30 miliónů €.

 

(Guardian/ svobodnenoviny.eu Logo společnosti Apple)
Loading...

Podobné články

Komentář “Washington vyhrožuje Bruselu za jeho plány požadovat miliardy na nezaplacené daně od společnosti Apple

  • USA vyzaduji v kauze VW miliardove odskodne, Obracene zdaneni Applu v Nemecku mozne neni. Uz vyhrozuji! Tak bude vypadat i smlouva TTIP, kterou nesmime prijmout!!! Nesmime se dat nasimi politiky opet obelhat jako v pripade Lis. smlouvy!! I TTIP je tajna, protoze obsahuje ustanoveni naprosto nevyhodna pro Evropu. A Merkelova podporuje prijeti TTIP do konce roku!!! Skoda, ze cesti politicipri navsteve IslamMutti toto tema neotevreli, zrovna tak jako totalni cenzuru v nemeckych mediich, tykajici se migrantu!!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*