Vztahy s Čínou? Partnerství, důvěra… a krabice zmrzliny – nejlepší citace z rozhovoru s Putinem

Vztahy s Čínou? Partnerství, důvěra… a krabice zmrzliny – nejlepší citace z rozhovoru s Putinem

Vztahy mezi Ruskem a Čínou nejsou jen o hospodářské spolupráci a vzájemné důvěře, ale také o úzkých osobních vazbách mezi oběma vůdci, odhalil prezident Vladimír Putin v rozhovoru s čínskými médii.

Obě země mají hodně společného, řekl Putin v rozhovoru pro China Media Group. Mají společnou historii, mají dlouhodobé přátelské vztahy, mají podobné cíle a usilují o ještě užší spolupráci. Kromě toho je také podobná ruská a čínská podstata, domnívá se Putin.

„ Rusko a Čína musí být suverénní“

„ Věřím, že buď bude Rusko suverénní, nebo nebude existovat žádné Rusko. A samozřejmě, ruští občané se vždy rozhodnou pro to první. Myslím, že čínští občané také. Nemáme jinou možnost,“ uvedl Putin a dodal, že žádné sankce nebo tlak ze zahraničí je nedonutí, aby opustili svůj nezávislý kurz.

Při důsledném dodržování politiky nějaké jiné země a bez toho, aby byla opomíjena vlastní, by nebylo prospěšné pro ostatní, věří. „Ti, kdo následují vedení USA, sami začínají trpět tím, co USA ve vztahu k těmto zemím provádějí,“ řekl Putin bez konkrétních příkladů.Pokud jde o ambice obou mocností, Rusko a Čína usilují o úzkou spolupráci celé Eurasie a dalších zemí, uvedl Putin a dodal, že čínská iniciativa Nová Hedvábná stezka „odpovídá našemu úsilí vybudovat Euroasijskou hospodářskou unii.“

Putin & Ťin: partneři a přátelé

„Je to velmi přístupný a velmi upřímný člověk. Ale zároveň velmi spolehlivý partner. Člověk si může být jistý, že pokud jednáme s prezidentem Si Ťin-pchingem, pak já, z mé strany, a vím, že i on ze své strany, my se vždy snažíme plnit své závazky,“ řekl Putin.

Oba představitelé mají mnoho společného, protože se oba snaží pracovat ve prospěch všech lidí ve svých zemích, řekl Putin. Kromě toho je Si Ťin-pching vlastně jediným vůdcem, se kterým Putin strávil své narozeniny.

„Myslím si, že prezident Si Ťin-pching je jediný ze všech světových vůdců, který se mnou oslavil mé narozeniny,“ řekl Putin s odkazem na své 61. narozeniny, které oslavil na fóru Asijsko-pacifického hospodářského společenství APEC v Bali zpět v roce 2013. „Nebudu to ukrývat, dali jsme si panáka vodky, nakrájeli jsme pár klobás.“

Tito dva vůdci si čas od času vyměňují dary. V roce 2016 Putin přinesl čínskému protějšku krabici ruské zmrzliny, kterou Si Ťin-pching jednou zmínil, že mu opravdu chutnala. Ruský vůdce však odmítl říci, co by dal letos Si Ťin-pchingovi. „Nebude to překvapením, pokud vám řeknu, co to bude,“ řekl Putin.

V reakci na rozhovory Trumpa s Kimem: „Odvážné a zralé“          

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se účastní přímých rozhovorů s vůdcem Severní Koreji Kim Čong-unem, je „velmi odvážné a zralé,“ řekl Putin. Pchjongjang také významně přispěl k uvolnění napětí a přijal „nebývalé kroky k ulehčení napětí (na poloostrově), což bylo pro mě, abych řekl pravdu, neočekávané,“ uvedl Putin s odkazem na rozhodnutí Severní Koreje uzavřít a zničit areál na testování jaderných zbraní.

Rusko však „lituje“, že USA a jejich regionální spojenci pokračují s vojenskými aktivitami na Korejském poloostrově, protože by to mohlo poškodit vznikající vyhlídky na dialog.

Vzhledem k těmto aktivitám a horké zkušenosti jiných zemí je přirozené, že Pchjongjang vyžaduje záruky bezpečnosti. „Jak jinak?“ Po tragických událostech v Libyi nebo v Iráku, Severokorejci vidí představu (těchto událostí) právě před sebou,“ uvedl Putin.

Světový pohár a prezidentský trénink

Ruský vůdce jmenoval své oblíbené výběry pro nadcházející Světový pohár v roce 2018 a uvedl, že Argentina nebo Brazílie pravděpodobně získají pohár. Německo a Španělsko mají také šanci na turnaj, domnívá se ruský prezident. Ruský tým není mezi favority, připustil Putin.

„Pokud jde o ruský národní fotbalový tým, bohužel musím přiznat, že naši hráči neměli v poslední době skvělé výsledky,“ řekl Putin. „Ale vkládáme v ně naději, všichni ruští fanoušci doufají, že se hráčům povede slušný výkon.“

Putin, známý svými zdravými přístupy k životu, odhalil, že tráví dvě hodiny denně sportem. „Cvičím v posilovně, plavu, někdy skočím na žíněnku, pokud mám sparing partnera, a ne tak často jako bych chtěl, hraji hokej,“ řekl Putin s tím, že jeho hokejové dovednosti rozhodně mají prostor pro zlepšení.

Putinova alternativní kariéra?                        

Jiní většinou znají Putina jako silného světového vůdce, ale on tvrdí, že měl i jiné možnosti ve své kariéře. Jedna z nich, o které se zmínil, je o jeho službě jako zpravodajský důstojník, ale také absolvoval jako právník, takže by to mohlo být jeho povoláním, kdyby se nedal na politiku.

„Pracoval jsem v sovětské rozvědce…už mám nějakou profesi. Ale absolvoval jsem také univerzitu v St. Petersburgu, právnickou fakultu, takže mohu v zásadě pracovat jako právník nebo advokát,“ řekl Putin.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Si Ťin-pching a Vladimír Putin Foto: Mikhail Klimentyev / Sputnik)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*