Vznikne asijské NATO?

Vznikne asijské NATO?

Jedno z nejvíce diskutovaných témat na internetu se stalo hypotetické vytvoření tak zvaného asijského NATO. Záminkou k tomu se stal článek deníku The Washington Times pod názvem «Is it time to create an «Asian NATO». Jeho autoři jsou bývalý velitel americké flotily v Tichém oceánu, nejvyšší americký vojenský představitel v OSN James A. Lyons a hlavní vědecký pracovník Mezinárodního centra pro vyhodnocování a strategii Richard D. Fisher.
Autoři, kteří neskrývají znepokojení z „rostoucí agresivní politiky Číny“, se domnívají, že k zachování „vůdčí pozice v zachování míru a stability v západní části Tichého oceánu“ Spojené státy potřebují novou strategii. „NATO v Asii“ by bylo ideální variantou, ale za současné situace to je málo pravděpodobné – stěžují si autoři textu. Narážejí přitom na ostré rozpory mezi zeměmi asijsko-pacifického regionu.

Avšak někteří experti jsou přesvědčeni, že tato strategie se v regionu již realizuje. Komentář politologa Leonida Savita:

-Spojené státy mají v tomto regionu vojenskou organizaci ANZUS, tvořenou Austrálií, Novým Zélandem a USA. Cílem Severoatlantické aliance, jak tvrdí ve Washingtonu, je zamezit ozbrojeným konfliktům. Tímto argumentem opodstatňují Číně, Vietnamu a dalším zemím, které mají různé územní spory, svou přítomnost v regionu. Ve skutečnosti USA využívají NATO k upevnění právě své přítomnosti, která bude mít velmi silný vliv na řešení otázek v asijsko-pacifickém regionu.

Mezi tím vojenská přítomnost USA v asijsko-pacifickém regionu roste. Zde se již nachází více jak 60 procent amerických námořních sil. Americký vojenský kontingent je dislokován v Jižní Koreji, Japonsku, Austrálii, Indonésii, v Thajsku, Malajsii, na Filipínách, Singapuru a Guamu.

Austrálie a Japonsko dlouhodobě spolupracují s NATO na základě společných bilaterálních politických deklarací. Zkušenost spolupráce s NATO rovněž má Singapur a Malajsie. V blízké perspektivě velení Severoatlantické aliance plánuje aktivizovat jednání o spolupráci s Brunejí, Kambodžou, Indonésií, Laosem, Myanmarem (Barmou), Filipínami, Vietnamem a Thajskem. Čínu do tohoto hypotetického partnerství nikdo zatím nezval.

zdroj : czech.ruvr.ru

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*