Výzkum: Společnosti Bayer, Dow a L’Oreal používají nelegálně potenciálně škodlivé chemikálie

Výzkum: Společnosti Bayer, Dow a L’Oreal používají nelegálně potenciálně škodlivé chemikálie

Více než 650 společností porušuje evropské zákony o chemické bezpečnosti, podle šetření německé environmentální skupiny BUND. V důsledku toho, potenciálně škodlivé chemikálie mohou být nalezeny v potravinách, kosmetice a hračkách.

„Chemické společnosti už léta obcházejí zákon a prochází jim to, prodávají látky, které by mohly způsobit hormonální rakoviny, mozkové poruchy a další závažné zdravotní problémy,“ řekl Manuel Fernandez, referent pro chemickou politiku BUND. „Orgány EU a vnitrostátní orgány musí svůj přístup ve velkém posílit.“Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) uznala, že společnosti jsou známy tím, že loni v listopadu porušily zákony o chemické bezpečnosti, když se prozkoumalo 700 široce používaných chemikálií a odhalilo se, že dvě třetiny z nich porušily nařízení REACH, což je klíčová regulace bezpečnostní agentury.

Zpráva skupiny BUND, zveřejněná minulý týden, uvádí některé odpovědné společnosti a identifikuje některé potenciálně smrtící látky.

Celkem 654 společností podle zprávy neplní požadované bezpečností kontroly stanovené regulací REACH. Některé společnosti, které jsou tam pojmenovány, již nyní čelí bezpečnostním skandálům, jako je společnost Bayer, které v současné době čelí více než 11 000 soudním procesům poté, co americké a evropské soudy zjistily, že přísada Weinkiller „Roundup“ v dceřině společnosti Monsanto způsobila mnoho případů rakoviny.

Další společnosti  – jako je L’Oreal, Michelin, potravinářský gigant DSM a výrobce léků Merck – vyrábějí výrobky, s nimiž se lidé denně setkávají.

Mezi chemické látky, které se dostávají do zboží každodenní potřeby, patří dibutylftalát, změkčovadlo používané v podlahách, hračky, kůže, papír a lepenka, které jsou vysoce toxické pro vodní organismy a mohou poškodit nenarozené děti a snížil plodnost. Společnosti používající dibutylftalát nedokončily identifikaci nebezpečnosti požadovanou nařízením REACH.

Společnosti nedokončily ani bezpečnostní kontroly metylacetátu, chemické látky, která může způsobovat ospalost, závratě a vážné poranění očí. Methylacetát se běžně vyskytuje v lepidlech, čisticích prostředcích a kosmetice.

Průmyslová chemikálie Trichlorethylen může vystavit pracovníky vážnému podráždění a může způsobit rakovinu a genetické vady. Analýza bezpečnosti pro tuto látku také chybí nebo je neúplná. BUND identifikovala 940 podezřelých chemikálií, ale nemohla ověřit stav splnění u asi 700 látek.

Skupině BUND se podařilo získat jména firem prostřednictvím žádostí o svobodu informací od německé vlády, která v roce 2014 provedla vlastní analýzu. Organizace se však domnívá, že její nálezy mohou být pouze „špičkou ledovce“, jelikož vrácených záznamů byly neúplné a názvy společností byly upraveny.

„Samotný základ pravidel EU pro chemickou bezpečnost je ignorován,“ uvedla Tatiana Santosová z organizace. „BUND odhalila špičku ledovce, teď je na agentuře ECHA, aby nám řekla zbytek.“

 

(Foto: Bayer.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*