Vyslání pozemních jednotek do Sýrie. Co tak najednou?

Vyslání pozemních jednotek do Sýrie. Co tak najednou?

Celá léta nešlo bojovat proti ISIL – a najednou to jde. Z ničeho nic jsou tu ochotné země jako dobrovolníci pro pozemní operaci, která byla po dva roky absolutně nemyslitelná.

Přes všechny ty diskuse v Ženevě zůstává jádro syrské otázky stejné – nikdo nikdy nechtěl doopravdy porazit ISIL. A už vůbec ne ona slavná koalice 60 zemí pod vedením USA a Saúdské Arábie, která teď s klidem mluví o pozemní operaci.

Dokazují to zprávy posledních dní. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn jsou oficiálně ochotni vyslat do Sýrie pozemní síly. Učiní tak, podle svých slov, pokud se na tom koalice shodne. Neboli, pokud jim to Spojené státy povolí a podpoří konkrétně pozemní operaci. Zároveň ze severu hrozí Turecko, že udělá to samé. Nebo ještě lépe – nehrozí, ale připravuje se ke vstupu do Sýrie s jednotkami, které budou samozřejmě mávat vlaječkou humanitární mise na podporu uprchlíků nebo některé ohrožené menšiny.

Bojovníci syrské svobodné armády střílí proti vládním silám v sousedství Salah Al Din, Aleppu, 22.srpna  Foto: .fulvioscaglione.com
Bojovníci syrské svobodné armády střílí proti vládním silám v sousedství Salah Al Din, Aleppu, 22.srpna Foto: fulvioscaglione.com

 Pozemní operace. Proč až teď?

Nikdo z nich jasně neříká, že chce jít porazit ISIL. Jestli se rozhýbají, budou se s největší pravděpodobností snažit jít proti Asadovi a na pomoc takzvaným „umírněným rebelům“, mezi nimiž je ve skutečnosti všechno možné, včetně pořádné porce džihádistů, kteří jsou po mnoho let vyzbrojováni a financováni monarchiemi Perského zálivu. Turci zase, pokud vstoupí do Sýrie, učiní tak rovněž z protikurdských pohnutek. A pak je otázka, jak půjde dohromady jejich nevraživost vůči Kurdům (na Erdoganovu žádost byli vyloučeni ze ženevských rozhovorů, přestože právě oni proti ISIL bojují v první linii) se záměrem bojovat proti islámskému terorismu.

Míru přetvářky ale daleko více dokresluje jiná věc. Vždyť po mnoho let obyvatelé Blízkého východu, stižení morem ISIL, říkali a opakovali, že se pouhým bombardováním ničeho nedosáhne. Po dlouhá léta dokonce mírumilovní křesťanští biskupové této oblasti požadovali rozhodnější intervenci s pozemními jednotkami. A stejný názor zastávali vojenští analytici a stratégové – bez vojenských bot v terénu, říkali také oni, se ISIL nedá porazit.

A celá léta dostávali odpověď, že to není možné, že by to bylo ještě horší, a tak dále a tak dále. Nyní, z ničeho nic, to lze. Nyní, z ničeho nic, jsou tu ochotné země jako dobrovolníci pro onu pozemní operaci, která byla po dva roky absolutně nemyslitelná. Jde o pořádný obrat, pokud k návrhům Saúdské Arábie a spol. připočteme tisíc italských vojáků, kteří by měli být rozmístěni v Iráku, americké speciální oddíly, které již operují vedle Kurdů atd.

Jak je takový přemet možný? Odpověď je samozřejmá: všechno změnila ruská intervence. Saúdové, Američané a spol. nikdy neměli skutečný záměr ISIL porazit, ale chtěli ho pouze držet pod kontrolou, zatímco se plnil plánovaný úkol – porazit Asadův režim. Co na tom, že mezitím tu byly miliony uprchlíků z Iráku a ze Sýrie, co na tom, že zuřila občanská válka. Jediným skutečným cílem bylo svržení Asada.

Teď tyto země přepadla mučivá pochybnost: Co kdyby, místo toho, mohl zvítězit Assad s podporou Rusů, Íránců a Hizballáhu? Proto, a jen proto, nyní mluví o vyslání pozemních jednotek. Tedy té samé operace, kterou mohly schválit dříve. V podstatě jsou Rusové v Sýrii jenom od loňského září, času měly dost. Pokud by americko-saudská koalice byla opravdu zasáhla proti ISIL, místo toho, aby s ním zacházela jako se spojencem, ruský zásah (ať už na něj máme jakýkoli názor) by se těžko uskutečnil. A opět: cokoli si myslíme o Vladimíru Putinovi, tamtěm lidem se nedá důvěřovat.

 

 

Zdroj: http://www.fulvioscaglione.com  překlad: Helena Hladilová/ http://news.e-republika.cz

Loading...

Podobné články

3 Komentáře “Vyslání pozemních jednotek do Sýrie. Co tak najednou?

  • · Edit

    nikdo nikam nevstoupí,Amerika Sýrii vzdala,do konfliktu s Rusem nepůjde,ten malej přichcíplej tureckej sráč Erdogan jenom piští.A Saudové – ty ubožáci nedokážou porazit ani jemenské vesničany,natož pak bojovat s pravidelnou armádou.Je to jen vytí sráčů,kterým nevycházejí jejich plány tak,jak by chtěli.A propo – pokud Turek napadne Sýrii,čl.5 o aktivaci NATO je jim k hovnu.A ani Němec,Brit nebo žabožrout do války s Rusem nepůjdou.A zvlášť kvůli té kreatuře,jejíž jméno je Ťapik:-)

  • USA mají zkušenosti se vstupováním do války až když je rozhodnutá. Počkají si, až se strany opotřebují a pak slavnostně vstoupí do války a předstírají, že jí rozhodly. Obě světové války takto končily. USA se snaží vyprovokovat válku Evropy proti Rusku, pak si opět počkají a před koncem do ní opět vstoupí. To je jejich vize k záchraně před krachem.

  • Tak předně občanská válka to není, to je směs žoldáků a vycvičených fanatiků. Je to prostě útok neuniformované armády USA+Saudů a pár dalších států a těčh států je opravdu jen pár, protože ty ostatní jsou tam jen proto, aby se amíci nerozhodli u nich udělat převrat za jejich neposlušnost.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*