Vyslanec OSN: USA vyzbrojují „osvobozeneckou armádu“ v Kolumbii k napadení Venezuely

Vyslanec OSN: USA vyzbrojují „osvobozeneckou armádu“ v Kolumbii k napadení Venezuely

Vyslanec venezuelské vlády v OSN Samuel Moncada řekl novinářům, že Spojené státy vyzbrojují venezuelské dezertéry, aby vytvořily takzvanou osvobozeneckou armádu, která má napadnou zemi.  „Z kolumbijského území… vyzbrojují tzv. venezuelskou osvobozeneckou armádu, aby pronikli na venezuelské území společně s dezertéry,“ uvedl Moncada.

Vyslanec dodal, že Spojené státy nafukují údaje o tom, že existují tisíce dezertérů, protože vytvářejí svou vlastní armádu podobnou Amerikou podporovaným armádám Contra, které bojovaly proti vládě Sandinisty v Nikaragujské revoluci v roce 1980.

Toto úsilí je součástí amerických plánů pro tajnou operaci proti Venezuele, pokračoval Moncada.

Vyslanec OSN navíc uvedl, že Venezuela považuje Trumpův postoj, že „všechny možnosti jsou na stole“ jako hrozbu použití vojenské síly ke svržení vlády Nikolase Madury.

Rada bezpečnosti OSN minulý týden hlasovala o dvou různých návrzích rezolucí o Venezuele, které představily Spojené státy a Rusko. Obě usnesení nebyly přijaty.

Napětí ve Venezuele vyvrcholilo dne 23. ledna, kdy se předseda Národního shromáždění Juan Guaido prohlásil za dočasného prezidenta. Maduro označil jeho krok jako pokus o uskutečnění převratu zorganizovaného Washingtonem.

Spojené státy okamžitě Guaidoa uznaly a dalších 50 zemí je následovalo. Rusko, Čína, Kuba, Bolívie a řada dalších zemí mezitím vyjádřily podporu legitimní Madurově vládě.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*