Vyšetřovatelé MH17: Neexistují důkazy, že by úlomek nalezen ve východní Ukrajině patřil ruské raketě systému Buk

Vyšetřovatelé MH17: Neexistují důkazy, že by úlomek nalezen ve východní Ukrajině patřil ruské raketě systému Buk

Vyšetřovatelé sestřelení letu MH17 řekli stanici RT, že nemohou potvrdit, že by fragmenty nalezené ve východní části Ukrajiny patřili raketě z protiraketového systému Buk, čímž vyvrátili spekulace médií, že fragmenty patří raketě země-vzduch vyrobené v Rusku.

V úterý, společný vyšetřovací tým (JIT) vydal prohlášení, ve kterém uvádí, že zkoumají „několik úlomků, které by mohly pocházet z raketového systému Buk.“

Po zveřejnění této zprávy, mnoho mediálních zpráv uvedlo, že se jednalo o „ruský“ nebo „v Rusku vyrobený“ raketový systém, což je něco, co mluvčí JIT Wim de Bruin odmítl a zdůraznil, že „je příliš brzy na to činit jakékoliv závěry.“

mh17 kus2

Jedinou věcí,  kterou si je JIT absolutně jistý, uvedl Bruin, je, že „tyto části byly nalezeny na východní Ukrajině.“

JIT uvedl ve svém prohlášení, že „v současné chvíli nelze vyvodit žádné závěry, že by existovala přímá souvislost mezi objevenými fragmenty a havárií letu MH17.“

Fragmenty, které mohou pocházet z raketového systému Buk, byly objeveny během mise ve východní Ukrajině a jsou v držení vyšetřovatelů.

Nizozemští státní zástupci uvedli, že „části nalezené na místě jsou zvláště důležité pro vyšetřování trestného činu, protože mohou případně poskytnout více informací o tom, kdo se podílel na havárii letu MH17.“

Let MH17 malajsijských aerolinií, který letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpur, se zřítil ve válce zmítané východní Ukrajině 17. července 2014, kde zahynulo všech 298 lidí na palubě.

V červnu, ruský výrobce zbraní Almaz-Antey představil výsledky svého vlastního šetření příčiny havárie MH17.

Experti došli k závěru, že to mohlo být způsobeno jedině raketou starší úpravy raketového systému Buk, konkrétně Buk-M1.

Tyto střely vlastní řada bývalých sovětských zemí, včetně Ukrajiny. V Rusku již tuto starší verzi nahradili novější modely.

„Pokud byl k sestřelení letadla použit raketový systém země-vzduch, mohla to být pouze raketa 9M38M1 systému Buk-M1,“ uvedla společnost Almaz-Antey a dodala, že tento typ rakety nebyl dodán ruským ozbrojeným silám od roku 1995.

 

RT/ svobodnenoviny.eu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*