Vyšetřovatelé FBI tajně provokovali teroristické akce

Vyšetřovatelé FBI tajně provokovali teroristické akce

Vyšetřovatelé organizace Human Rights Watch (HRW) ostře kritizovali postup americké federální policie FBI při skrytém vyšetřování terorismu. FBI po útocích z 11. září 2001 naváděla muslimy k teroristickým útokům a někdy je za to dokonce i platila, uvádí se v pondělní zprávě HRW.

Za pomocí právníků z univerzity Columbia-University vzala organizace 27 takzvaných Sting Operations pod drobnohled, při kterých federální policie postupovala nasazením vyšetřovatelů v utajení vůči údajným teroristům. „V některých případech učinila FBI z bezúhonných občanů teroristy tím, že jim navrhla myšlenku teroristického aktu, nebo cílově povzbudila osobu ke konání,“ uvádí zpráva.

FOTO : PressTV
FOTO : PressTV

Aktivní úloha v „30 procentech případů“

V polovině zkoumaných případů odsouzení podezřelých byly přímým důsledkem tzv. Sting Operations. V 30 procentech těchto případů hráli tajní agenti aktivní roli v teroristickém plánovaní.

Američanům bylo řečeno ž je jejich vláda chrání zabráněním a trestním stíháním terorismu uvnitř USA,“ uvedla mluvčí HRW Andrea Prasow. „Ale když se podíváme blíže, vidíme, že mnoho těchto lidí by neuskutečnilo žáden zločin, pokud by nebyli naváděni trestněprávními orgány.“

„Lidé s omezenou inteligencí“

Velmi často se FBI zaměřovalo na lidi s psychickými problémy, nebo omezenou inteligencí. Vláda jednala prostřednictvím informátorů, plánovala atentáty, přesvědčovala, nebo nutila cílové osoby k tomu, aby se toho zúčastnili a dala k dispozici potřebné zdroje, uvádí se dále ve zprávě.

V mnohých případech byly porušeny základy právních postupů a podezřelí byly vystaveni podmínkám vězení odporujícím lidským právům. Obojí vedlo k neúnosně dlouhým trestům vězení, uvádí zpráva.

Rozsáhlé interview

Zpráva se zakládá na více než 251 rozhovorech s osobami, kterým byly kladené za vinu zločiny v souvislosti s terorismem, nebo byli za ně odsouzení, na rozhovorech s jejich rodinnými příslušníky a členy jejich společenství, s obhájci, se soudci, aktivními a bývalými prokurátory, členy vlády, vědci a jinými experty.


„Překážky odstraňované z cesty“

Jako příklad uvádí zpráva případ čtyřech na islám konvertovaných osob ve státě New York, kterým bylo dáváno za vinu, že plánovali bombové útoky na synagogu a americkou vojenskou základnu. Soudce došel k závěru, že vláda celý tento zločin vymyslela a dala k dispozici i prostředky.

Soudce v procesu proti čtyřem „teroristům“ prohlásil, že vláda „si tento zločin vymyslela a dala k dispozici prostředky a všechny důležité překážky odstranila z cesty.“ Tak udělali z jednoho muže teroristu „který je divadelní fraškou Shakespearovského rozsahu“. Tajný agent FBI vybavil tyto muže nefunkčními zbraněmi a výbušninami, jak to zaznělo oficiálně při zatčení.

 „Zjevné“ psychické problémy

Jako další příklad uvádí zpráva případ Rezwana Ferdause. Ferdaus byl za pokus vyhodit do vzduchu vládní budovu odsouzen na 17 let vězení. Podle zprávy HRW ale řekl agent FBI jemu otci, že jeho syn má „zjevné“ psychické problémy. Tajná služba ho vybrala pro skrytou operaci a instalovala jednoho informátora v jeho mešitě. Tento informátor vymyslel spolu s Fredausem plán napadnout Pentagon a Kapitol, tak zněly obvinění ve zprávě. FBI je vybavila falešnými zbraněmi a platila Ferdausovi cestovní náklady, hovoří se dále. Ferdausův psychický a fyzický stav se podle zprávy během plánování atentátu zhoršil. Trpěl těžkými depresemi a záchvaty křečí, až o té míry, že jeho otec musel opustit svoji práci, aby se mohl o něj starat, hovoří se dále ve zprávě.

Prasow: Podněcování „je skoro nemožné dokázat“

Ministr spravedlnosti USA Eric Holder neustále obhajoval nasazení skrytých vyšetřovatelů jako „nevyhnutelnost“ v boji proti terorismu. „Tyto nasazení jsou vedená s mimořádnou starostlivostí a precizností,“ řekl Holder začátkem července při návštěvě Norska. FBI zabezpečuje, aby podezřelí nebyli svedeni ke zločinům.

Vláda USA musí přestat zacházet s americkými muslimy jako s teroristy ve vyčkávací pozici,“ řekla Prasow. „ S americkým právem je pro podezřelého z terorismu skoro nemožné dokázat, že byl ke skutku sveden,“ zní závěr.

zdroj : http://orf.at
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*