Výprodej Řecka začíná

Výprodej Řecka začíná

Účel záchranného balíčku nemá nic společného se splacením řeckého dluhu, smyslem je vytvořit korporátní ráj ve Středomoří.

Rozhodnutí německého parlamentu schválit Řecku třetí „záchranný balíček“ ve výši 86 miliard dolarů posunul celou krizi do další fáze, která se ponese ve znamení totálního výprodeje řeckého státního majetku. V rámci dohody s „Velkou trojkou“ vláda premiéra Alexie Tsiprase v rozporu se svými předchozími proklamacemi slíbila zprivatizovat majetek za více než 50 miliard eur. Šéf britské organizace Global Justice Now Nick Dearden v textu pro britský The Guardian v této souvislosti podotýká, že „účel záchranného balíčku nemá nic společného se splacením řeckého dluhu, zato má vše společné s vytvořením korporátního ráje ve Středomoří.“ Řecko je ke koupi „počínaje národní loterií přes přístav v Pireu až po pásy země na Korfu, a korporace se předhánějí, aby si urvaly kusy pro sebe.“

recko na prodej

V první vlně výprodeje státního majetku si německý provozovatel letišť Fraport zajistil právo na provoz 14 letišť po celém Řecku, z nichž mnohé se nacházejí v populárních turistických destinacích. Kontrakt za 1,2 miliardy dolarů je podepsán na 40 let. Nad celým privatizačním procesem dohlíží tzv. Fond rozvoje majetku Helénské republiky, který funguje pod přímým dohledem evropských lídrů. K prodeji aktuálně nabízí přístavy v Pireu a Soluni, plynárenský systém podle všeho bude prodán Ázerbajdžánu, „volné“ jsou ale stále ještě elektrárenské přenosové soustavy, pošta, řízení provozu vlaků a autobusů, největší řecká telekomunikační společnost, 648 kilometrů dlouhá dálnice nebo významná ropná rafinérie, která pokrývá asi dvě třetiny veškerých kapacit ve své oblasti.

Původně se měly prodávat rovněž podíly v athénských a soluňských vodárnách, ale protesty veřejnosti donutily vládu, aby si v nich ponechala padesátiprocentní podíl plus jednu akcii. I tak ale logika trhu bude určovat budoucnost těchto vodárenských a kanalizačních monopolů, připomíná Nick Dearden s tím, že k mání jsou po celém Řecku rovněž pozemky, včetně těch v turistických oblastech.

Alexis Tsipras podle očekávání čelí revoltě ve své vlastní straně a podle nepotvrzených zpráv se hlasování o důvěře jeho vládě bude konat ještě do konce týdne.

 

 

Převzato z http://literarky.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Výprodej Řecka začíná

  • Recko je totalne ozebraceno a donuceno k prodeji. Navic je okupovana nescetnymi emigranty. Je to recka tragedie, nikoli jako hra, ale tvrda skutecnost soucasnosti i budoucnosti. Meli sanci na novy zacatek, kterou jim zmaril hlavne Tsipras, ktery zahodil flintu do zita a psychicky boj nevydrzel. Mel tahnout dohromady s Varufakisem. Ten se od Nemecka a MMF nenechal vydirat, proto s nim take nechteli jednat. Konec Recka je smutny a vypada to, ze upadne i v zapomenuti.

  • Je to hodně o tom, že někteří lidé se snaží vypropagovat nesmysl, že peníze jsou nadřazeny demokracii. Stačí si uvědomit, že demokracie je nadřazena penězům a peníze představují jen pomocný druhotný nástroj přerozdělování. Celé to kašpárkovské divadlo s rozpočty s dluhy bla, bla, bla.. nesmysl. Demokracie znamená, že v lidu je moc absolutní a tato absolutní moc je podstoupena vládě. Můžou udělat COKOLI jménem lidu, koho zajímají nějaké peníze ? Peníze volební právo nemají pokud vím.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*