Vulkanologové: Svět nemá žádný plán pro případ další kataklyzmatické erupce

Vulkanologové: Svět nemá žádný plán pro případ další kataklyzmatické erupce

Tým vulkanologů varoval, že světové vlády jsou téměř zcela nepřipraveny na další kataklyzmatickou vulkanickou erupci, která by mohla vést k bezprecedentní smrti, ničení a migraci v celosvětovém měřítku.

Volcanic Explosivity Index (VEI) klasifikuje výskyt erupcí a bere se v údajích od nuly do osmi. Erupce označované jako události na úrovni „VEI-7“ se vyskytují jen jednou nebo dvakrát za tisíc let, ale produkují nejméně 100 kubických kilometrů popela, síry, oxidu uhličitého a dalších vulkanických plynů, které několikrát oběhnou Zemi.

„K další erupci VEI-7 může dojít v našich životech, nebo by to mohlo být v následujících stovkách let,“ tvrdí Chris Newhall, vulkanolog na Filipínách a hlavní autor nové studie publikované v časopise Geosphere. Studie zkoumá důsledky potenciální události VEI-7 v moderní době.

Poslední událostí VEI-7 byla erupce vulkánu Tambora v roce 1815 v Indonésii. Ta zabila desítky tisíc lidí a vedla k „roku bez léta“ v Evropě i Severní Americe. Erupce byla tak silná a destruktivní, že se široce věří, že způsobila dlouhé chladné období známé jako malá doba ledová.Společně se svými spoluautory vulkanologem Stephenem Selfem z Kalifornské univerzity v Berkeley a Alanem Robockem, vědeckým pracovníkem v Rutgersově univerzitě v New Brunswicku v New Jersey, studovali události VEI-5 a VEI-6 na Mount St Helens ve Washingtonu v roce 1980 a Mount Pinatubo na Filipínách v roce 1991. Obě erupce zabily desítky lidí a roztrhaly celé oblasti.

Newhall Aktivita Pinatubo (VEI-6) uvolnila do stratosféry dostatek oxidu siřičitého k zahájení období globálního chlazení. Nicméně, erupce VEI-7 by byla mnohem ničivější a měla by mnohem širší oblasti dopadu. „Dnes se populace v rozmezí 100 kilometrů kandidátních vulkánů pohybuje od 1000 lidí v odlehlých oblastech až po 20 až 30 miliónů lidí v blízkosti několika kandidátů v Indonésii a na Filipínách,“ napsali autoři.

„Tyto věci jsou pro planetu nesmírně důležité, ale k další erupci dojde ve zcela jiném prostředí,“ uvedl Robock v tiskové zprávě. Erupce v některých místech by mohly destabilizovat finanční centra, národní ekonomiky a dokonce i mír mezi národy s účinky, které se projeví ještě více v našem „světě špičkových technologií a globálně nezávislém světě,“ tvrdí autoři.

Abychom situaci srovnali s moderním kontextem, erupce Eyjafjallajökull na Islandu v roce 2010, která několik dní narušovala leteckou dopravu na evropské a severoamerické úrovni, vedla k odhadovaným ekonomickým ztrátám 5 miliard dolarů (jednalo se pouze o VEI-3). S tímto příkladem na mysli, Newhall a jeho tým věří, že svět, stejně moderní a propojený, je masivně nepříznivý pro silnější erupci, která by byla stejná nebo větší než erupce VEI-6 Mount Pinatubo.

„Vzhledem k neuvěřitelně složité logistice stravování, vody, zdravotní péče a dalších zásob v městské oblasti si představte logistickou noční můru, pokud by doprava v jakémkoli velkém městě byla zastavena i po dobu jednoho až dvou týdnů. Národní vedení hendikepováno a nahrazeno,“ dodali výzkumníci.

Tým vyzval k dalšímu výzkumu možného dopadu změn atmosférické vlhkosti a rozptylu sopečného popela na globální systémy určování polohy, které jsou kritické pro letecké a námořní distribuční sítě, od nichž závisí globální ekonomika. Newhall a jeho kolegové vědci také identifikovali řadu potenciálních kandidátů na příští VEI-7, mimo jiné: Íránská hora Damavand, která je vzdálena jen 50 kilometrů od Teheránu nebo Taupo na Novém Zélandu, místo poslední světové události VEI-8, ke které došlo zhruba před 26 500 lety.

„Je těžké si představit přípravu na takové události s nízkou pravděpodobností, ale s nedozírnými následky, ale můžeme uvažovat o některých nenáročných časných opatřeních,“ uzavřel tým a dodal: „Pojďme udělat, co můžeme, plánovat a připravit se na událost VEI-7.“

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Public Domain)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*