Všichni proti Babišovi

Všichni proti Babišovi

Všechny parlamentní strany s výjimkou hnutí ANO chtějí hlasovat pro návrh, který by předsedu hnutí ANO Andreje Babiše nutil vybrat si mezi vlastnictvím firmy Agrofert a funkcí v příští vládě.

Partaje tak chtějí Babišovi zabránit v možném zneužívání střetu zájmů. Ministr financí ale tvrdí, že je to msta za to, že ANO narušuje systém tradičních stran. Hlasovat pro návrh chtějí vedle TOP 09 a zmíněných ČSSD a KDU-ČSL také ODS, komunisté a poslanci Úsvitu. To je celkem 147 hlasů. Návrh by tedy měla Sněmovna hladce schválit. Citace a zdroj  http://www.novinky.cz/domaci/396070-vsichni-proti-babisovi-je-to-msta-tvrdi.html

Jakkoli mám výhrady vůči některým věcem z „dílny“ ANO (EET či měsíční práskačenky DPH), či ANO podporovaným („zákaz kouření“), zakazovat politikovi vlastnit firmu považuji za hloupost, populismus a pokrytectví. Mnoho politiků je mimo jiné advokáty a při politice provozují svoji AK – tedy firmu. Budou tedy mít také zákaz a budou muset AK předat jinému kolegovi? A co majitelé nemovitostí, také budou muset někomu předat dům? A co poslanci – lékaři, kteří mají soukromou praxi – tedy firmu, také budou muset přestat léčit?

Andrej Babiš Foto: ČTK
Andrej Babiš Foto: ČTK

Chápu, že Andrej Babiš je pro mnoho lidí kontroverzní člověk a je jim trnem v oku. Není ale možné prosazovat zákon na jméno. Je to to samé, jako když se po nějaké brutální vraždě volá po obnovení trestu smrti, jehož obnova by stejně počet vražd nesnížila. Pokud do politiky vstupuje nemajetný člověk, může snadno podlehnout vábení díky politice zbohatnout. Pokud vstupuje do politiky majetný člověk, nemá tak velký důvod, ale může tomu vábení logicky podlehnout také. Jeho majetek je ale transparentní. Je na očích. Není zašit v daňových rájích. Daně z něj dostává tento stát.

Kolik už vyšlo článků o tom, jak nemajetný premier či ministr za měsíc utratí v luxusních restauracích více, než kolik je jeho plat. Či si kupuje hodinky, na které si nemohl vydělat. Ten návrh zákona je stejný populismus a pokrytectví, jako zrušení akcií na držitele. Nikdo neměl problém je naoko napsat na svého právníka či blízkou osobu a vlastnictví si „tajně“ podvázat. Takže to nic nevyřešilo, stejně tak, jako nic nevyřeší plánovaný návrh zákona. Pokud po dobu svého působení bude nucen kterýkoli politik „předat“ svoji firmu třeba právníkovi, jak to zabrání tomu, aby jí „politicky pomáhal“?

A co politici, mající firmy v daňových rájích, nebo je mají napsané na spřátelené právníky? Jistě jich nebude málo a to nikdo neřeší, protože to řešit není jak. Podle odhadů organizací, zabývajících se bojem proti korupci se každoročně rozkrade 100 miliard ze státního rozpočtu. Přestanou se snad rozkrádat? Přestanou se snad přát černé peníze, které tečou mnoha kanály do politických stran? To, že dramaticky (přes předvolební proklamace) narůstá počet a finanční objem státních zakázek bez výběrového řízení nikdo neřeší.

A co politici, kteří po odchodu z politiky zázračně zbohatnou obchodem s akciemi či nově založenými firmami? Je to forma odstupného, či splácení korupčních úplatků? Co Sobotkův prodej OKD a bytů kamarádovi Bakalovi? Co ta spousta korupčních afér, které se „nepodařilo“ prokázat? Myslím si, že mnoho politiků díky politice dramaticky zbohatlo a majetek mají napsaný na někoho jiného. Ono rozkrádat státní rozpočet bez politiků nejde. A tak, pokud jsou, jak se říká, provize 15 %, politikům každoročně přistane na účty v daňových rájích 15 miliard. A nikdo to neřeší, protože to řešit není jak.

Andrej Babiš mne v něčem zklamal, v něčem s ním nesouhlasím, navíc mi vadí cenzura a tendenční informace v jím vlastněném mediu. Lidem není líp, je jim hůř, protože jim stát „utahuje šrouby“. Korupci a rozkrádání státu se nikdy nepodaří zastavit, protože pokud by se o to opravdu někdo pokusil, nepřežil by. Ostatně, i Abraham Lincoln korumpoval, aby se mu podařilo prosadit otroctví. Mám pocit, že prosazovatelů, zákona nejde o princip, ale o Babiše. O mstu. Možná i proto, že mají strach, že se stane příštím premiérem. A to by byl fičák.

 

 

Michal Malý

Podobné články

2 Komentáře “Všichni proti Babišovi

  • Jak chutná moc. Titulek by měl být Babiš proti všem. Zákony, které jsou “proti Babišovi” nic neřeší. Jen ve stylu, špína nevadí, ale nesmí být vidět. Vzpomeňte si, jak Bárta slavnostně oznámil, že převedl firmu na bratra a tudíž žádný střet zájmu nemá. Babiš může udělat totéž. Nic se nezmění, jen to nebude vidět.
    Babiš je nebezpečný zejména tím, že je opojen mocí. Nejde mu jen o peníze, ty už ho nedokáží uspokojovat. Jde o moc, všudypřítomné šmírování a likvidování odpůrců.

  • Je to přesně tak, jak to píšete. ANO včele s Babišem má neskutečné procenta hlasů a je třeba mu je co nejvíce ubrat hlasy a nebo i odstranit. Kbyby neměl šanci na budoucího premiéra, nikdy by se o tomto zákonu ani nemluvilo. Nechci se ho zastávat, nevím jak ke svému majetku přišel, ale jedno vím, on už krást nepotřebuje, namísto těch politických chudáčků, kteří by tak rádi na náš úkor rychle zbohatli!!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*