Vrchol poktytectví: Carter si musel splést zemi, když uvedl, že Rusko v Sýrii neudělalo prakticky nic

Vrchol poktytectví: Carter si musel splést zemi, když uvedl, že Rusko v Sýrii neudělalo prakticky nic

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu kritizoval šéfa Pentagonu Ashtona Cartera za to, že zaměnil skutečnosti poté, co tento americký představitel uvedl, že ruská pomoc v boji proti terorismu v Sýrii byla „prakticky nulová“. Šojgu poradil Carterovi, aby byl více opatrný v jeho závěrech.

„Včera jsem poslouchal projev jednoho z mých zahraničních protějšků. Ten uvedl, že ruská pomoc k boji proti terorismu v Sýrii a v tomto regionu se rovná nule. Mohl bych pochopit to, co říká, pouze tehdy, jestliže: A, můj protějšek si vybral nesprávnou zemi, nebo za B, měl být opatrnější ve svém komentáři,“ uvedl Šojgu na schůzce s vedením ruského ministerstva obrany.

V nedělním rozhovoru s NBC Meet the Press, americký ministr obrany Carter prohlásil, že Rusko neudělalo nic v boji proti teroristům Islámskému státu v Sýrii.

„Oni (Rusko) neudělali nic. Oni přišli, řekli, že budou bojovat proti Islámskému státu a že pomohou v občanské válce v Sýrii. Oni neudělali žádnou z těchto věcí. Jako důsledek, samozřejmě, bojujeme proti Islámskému státu sami,“ uvedl Carter a dodal, že Moskva dosáhla „prakticky nuly“ při řešení syrské krize.

Šojgu odmítl toto prohlášení s tím, že ruské vzdušné síly v Sýrii splnily všechny své příkazy, zatímco síly mezinárodní koalice uspěly pouze v tom, „učinit věci horšími“.

„My jsme dosáhli hlavního úkolu, který nám dal náš vrchní velitel v loňském roce,“ vysvětlil Šojgu. „Ačkoli to pro nás mohlo být velice těžké, velmi bychom potřebovali podporu mezinárodní koalice, která ve skutečnosti nedosáhla ničeho, ale dokonce obrátila věci k horšímu. K naší hluboké lítosti jsme neviděli žádnou takovou podporu. A takový úkol nás donutil použít všechny naše úsilí a schopnosti, vyslat velkou skupinu do Sýrie, včetně letadlové lodě a zdroje letectví a kosmonautiky, včetně vojenské policie.“

Vlastní nálety Amerikou vedené mezinárodní koalice v Sýrii cílily na všechno, kromě zařízení na těžbu ropy pod kontrolou Islámského státu, uvedlo ministerstvo obrany již dříve a obvinilo Washington z toho, že jeho kampaň „metodicky a vytrvale“ ničí ekonomickou infrastrukturu této suverénní země.

Amerikou vedená koalice také zabila desítky syrských vládních vojáků v náletu, a to navzdory slibům Washingtonu, že se jim vyhne, když intervenuje do konfliktu. Washington poté uvedl, že cílil na syrské jednotky omylem.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova se také vyjádřila k prohlášení Cartera a také k pondělnímu prohlášení ředitele CIA Johna Brennana, že krok Washingtonu poslat vojáky do Iráku byl „faktorem“, který přispěl k nestabilitě na Středním východě a vzestupu Islámského státu.

„Kdybychom věděli, to, co víme dnes pokud jde o to, co je Islámský stát schopen dělat, co se týče právě tohoto explozivního růstu v Iráku, který se pak byl schopen přemístit do Sýrie, následovali bychom stejný kurs? Pravděpodobně ne,“ uvedl Brennan v rozhovoru pro CNN.

„V návaznosti na logiku amerických vojenských činitelů, Rusko je na vině za to, že napravilo chyby Washingtonu,“ uvedla Zacharova.

„Na základě těchto výroků, buď klíčoví představitelé Obamovy administrativy spolu navzájem vůbec nekomunikují, nebo je to prostě jen případ katastrofální hlouposti. Nicméně, jeden případ nevylučuje ten druhý,“ napsala mluvčí ministerstva v jejím příspěvku na Facebooku.

Ruský generální štáb minulý týden oznámil, že Moskva začala snižovat svou vojenskou přítomnost v Sýrii na základě rozhodnutí prezidenta Vladimíra Putina. Ruská námořní pracovní skupina vedená ruskou letadlovou lodí „Admirál Kuzněcov“, bude jako první, kdo opustí oblast konfliktu.

Rusko zahájilo svou protiteroristickou operaci v Sýrii v září 2015, na žádost syrského prezidenta Bašára Asada. Dne 30. prosince 2016 bylo oznámeno komplexní příměří v zemi poté, co bylo dosaženo dohody o příměří ze strany syrské vlády a ozbrojených opozičních skupin. Rusko a Turecko jednají jako garanti příměří, které se netýká Islámského státu a teroristické organizace Fronta an-Nusrá.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Reuters)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*