Vrchní americký generál varuje Kongres: Rusko je „existenční hrozbou“ pro USA

Vrchní americký generál varuje Kongres: Rusko je „existenční hrozbou“ pro USA

Jaderný arsenál schopný zničit USA činí z Ruska „jedinou současnou existenční hrozbu“ pro Washington, řekl náčelník generálního štábu armády Mark Milley zákonodárcům.   „Vzhledem k ruským jaderným schopnostem jsou jedinou zemí na Zemi, která je schopna zničit Spojené státy,“ uvedl Milley, jenž hovořil o rozpočtu před Výborem pro ozbrojené služby. Dodal však, že mít tuto schopnost neznamená, že jí Rusko v současné době plánuje využít.

Moskva bude pravděpodobně „ohrožovat naše zájmy příštích 20 let, protože se pokouší znovu získat kontrolu nad historickými sférami vlivu a utvářet evropské hospodářské a bezpečnostní struktury ve svůj prospěch,“ podle vrchního armádního generála.

Rusko se bude snažit podkopat NATO a soutěžit s USA ve „všech regionech světa“, trval na svém Milley.

Požadujíc armádní část rozpočtu pro Pentagon ve výši 780 miliard dolarů na rok 2020, Milley také uvedl, že konkurenti jako je Čína a Rusko „agresivně provádějí programy modernizace“, aby narušili americkou vojenskou dominanci.

Není to poprvé, co Milley argumentoval, že je Rusko „existenční hrozbou“. V roce 2015 řekl přesně to samé, když se stal náčelníkem štábu americké armády, i když není jedinou postavou v americkém vojenském establishmentu, která si to myslí a říká.

Na otázku ohledně hrozby Ruska vůči NATO, prezident Donald Trump řekl novinářům v Bílém domě, že doufá, že žádná nebude a že by chtěl udržovat „dobré vztahy“ s Ruskem.

Trump to uvedl po setkání v Oválné pracovně s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, který tento týden ve Washingtonu oslaví 70. výročí aliance.

 

(Náčelník generálního štábu armády Mark Milley foto: U.S. Army/Daniel Torok)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*