Vraždy na Maidanu: uplynul 1 rok po masakru v Kyjevě a stále žádná spravedlnost

Vraždy na Maidanu: uplynul 1 rok po masakru v Kyjevě a stále žádná spravedlnost

Rok poté, co neznámí odstřelovači postříleli desítky demonstrantů a policistů v centru Kyjeva, post-pučistická vláda odmítá důkazy o tom, že do trestné činnosti byli zapojeni protestující, kteří razili cestu ke změně režimu na Ukrajině.

Během loňských střetů mezi ukrajinskými protivládními demonstranty a pořádkovou policií bylo v Kyjevě zabito asi 20 policistů a asi 100 demonstrantů. Většina z nich přišla o život 20. února 2014, kdy neznámí odstřelovači začali střílet na obou stranách náměstí Nezávislosti a přilehlé ulici Instituskaya. Tyto masové vraždy byly bodem zvratu Maidanského protestu, který vystupňoval od  násilné konfrontace až do ozbrojeného převratu.

Video 18+

Současná ukrajinská vláda, která se dostala k moci násilím po volbách, obvinila z činu tři policisty, kteří měli nést vinu na většině vražd. Tradiční západní média tuto pohádku podporovali, sdělujíc, že svržený prezident Viktor Janukovyč, nebo někdo z jeho bezpečnostních sil vydal rozkaz ke střelbě ostrými náboji na demonstranty k potlačení nepokojů.

Foto: AFP Photo / Louisa Gouliamaki
Foto: AFP Photo / Louisa Gouliamaki

Ale důkazy, které byly k dispozici od samého začátku, a později se i ukázaly, demonstrují jinou verzi – že vraždy byly spáchané ozbrojenými skupinami mezi demonstranty.

Na policejní složky byly dokonce házeny i benzínové bomby, a zastánci Maidanského protestu líčili tuto konfrontaci jako konflikt mezi těžce ozbrojenými bezpečnostními silami a aktivisty vyzbrojených ničím jiným, než domácím brněním a holemi. Přesto demonstranti měli přístup ke střelným zbraním a 20. února je i použili.

„Přišlo k nám spousta kluků a řekli nám, že bychom si měli vzít zbraně a zaútočit… Mnozí měli sebou zbraně, často se jednalo o lovecké pušky,“ uvedl Vladimir Parasyuk, tehdejší vůdce jedné z polovojenských jednotek Maidanu v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), který byl zveřejněn minulý týden.

Parasyuk, který je nyní MP a velitel jedné z kyjevských nechvalně známých dobrovolnických praporů, se stal slavným den po masakru. Na scéně na maidanském náměstí odmítl příměří zprostředkované Evropskou unií, které bylo o několik hodin dříve podepsáno i prezidentem Janukovyčem a třemi vůdci protestu a slíbil jásajícímu davu, že vezme své muže a druhý den ráno zaútočí na prezidentskou rezidenci. Janukovyč, kterého do té doby opustili i jeho ochránci, uprchl.

Protestující měli pozice sniperů v budovách, které obklopují náměstí, jak o tom svědčí nedávná zpráva BBC. Britský kanál hovořil s jedním z odstřelovačů, mužem zvaném Sergey, chránící svou pravou identitu, který řekl, že střílel na náměstí z budovy konzervatoře.

Skutečnost, že střela z ostřelovací pistole byla vypálena z pozice kontrolované protestujícími je stále tajemstvím. Ve skutečnosti, varování o ostřelování z Hotelu Ukraina a dalších staveb byly hlášeny hned uprostřed konfrontace na Maidanu. Vůdci protestujících však byli připraveni svalit vinu na Janukovyče, aby se mohli chopit moci.

Tyto nepříjemné otázky týkající se zbraní na Maidanu a jejich možného napojení na opozici se začaly objevovat ještě před těmito tragickými událostmi. 18. února, skupina aktivistů zadržela maskovaného muže, který se snažil v autě opustit ulici Institutskaya. Při prohledání našli v autě pistol M4 na bázi lovecké pušky schovanou v kufru. Muž byl zachráněn Sergeyem Pashinskym- později opozičním poslancem- který se vynořil na scéně a odvezl automobil pryč. Ukrajinské orgány později uvedly, že nenašly žádnou spojitost mezi touto událostí a trestnými činy na Maidanu.

Video 18+

Zde je podrobná studie kyjevského masakru provedená Ivanem Katchanovskim, kanadským učencem západo-ukrajinského původu na Ottawské Universitě. Jeho práce je provedena na základě různých veřejně dostupných materiálů, včetně fotografií a záběrů z Maidanu, zpráv ve sdělovacíxh prostředcích, hodin zachycených rádiových komunikací mezi ukrajinskými speciálními jednotkami a vlastní investigací autora na místě.

V době masakru měli protestující na Maidanu spoustu útočných pušek a dalších smrtících zbraní, uvádí se ve studii, s odvoláním na foto a video důkazy. Zdrojem těchto zbraní, podle parlamentního vyšetřování masakru, mohly být policejní arzenály, které byly vypleněny v předešlých dnech na západní Ukrajině, kde bylo odcizeno více než 1000 kusů mezi 18 a 19. únorem.

Katchanovski tvrdí, že radikální prvky mezi demonstranty úmyslně zabily oba protivládní aktivisty a policisty k eskalaci napětí, zatímco vůdci protestů bránili pokusům policie omezit násilí. Tento závěr zjevně není na Ukrajině vítán. Ukrajinské orgány provedly v domově Katchanovského razii hned po zveřejnění této studie, uvedl německý magazín Telepolis Magazine.

Bezprostředně po masakru bylo v Kyjevě silné podezření, že krveprolití nebyla práce Janukovyče, jak o tom svědčí i uniklý telefonát mezi tehdejší vysokou představitelkou Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonovou a estonským ministrem zahraničí Urmasem Paetem. Pobaltský diplomat citoval prominentního lékaře, který tvrdil, že „je nyní silnější a silnější přesvědčení, že za odstřelovačemi nebyl Janukovyč, ale byl to někdo z nové koalice.“

Uniklý hovor mezi Catherine Ashtonovou a Urmasem Paetem

 

Policejním vyšetřováním provedeným novými orgány se podařilo vyrobit několik podezřelých osob, všichni byli členové pořádkové policie Berkut, kteří jsou v současné době stíháni na Ukrajině. Důkazy svědčící proti nim nebyly nikdy zveřejněny. I agentura Reuters uvedla, že proces vyšetřování byl chybný.

Vedení MP komise po vyšetřování masových vražd uvedlo „ možní viníci jsou „neidentifikovatelné veřejné organizace“, ale žádné formální stíhání jiných osob nebylo provedeno.

 

Autor: RT/redakce

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*