Vraťme „sirotky“ tam, kam patří. Do Sýrie…

Vraťme „sirotky“ tam, kam patří. Do Sýrie…

Žijeme ve světě, kdy Merkelová objíždí africké státy a žadoní, aby přijali číst migrantů. Nikdo jí na to nejde, protože pro jejich politické představitele, ale i rodinné příslušníky migrantů je prostě výhodné, aby odcházeli do civilizovaného světa. Snižuje se nezaměstnanost a navíc často příbuzní někde v Holandsku či Německu živí své africké rodiny. K tomuto plánu se přiklání i náš Andrej Babiš.

No neřešme to, co je zdá se spíše jen chiméra a soustřeďme se na to, co můžeme přece jenom realizovat.Zatímco ostatní africké země se brání myšlence přebírání migrantů, je jedna, která naopak volá po návratu svých bývalých občanů: Sýrie.

A tu ovšem Západ záměrně a účelově vynechává. Ty důvody jsou politické.

Má ovšem jeden problém. Kdykoliv Západ rozhodl, že šéf musí být zlikvidován, vždycky se to stalo. Mrtvý Husajn či mrtvý Kaddáfí by mohli vyprávět, kdyby mohli. Stejný osud měl stihnout kdysi miláčka západu, absolventa Harvardu syrského prezidenta Asada. Asad must go, bylo heslem po dobu osmi let. Jenomže Asad jako první na smrt odsouzená vzpurná hlava státu přežila a tak jak přicházejí zprávy, má podporu skvělou.

Nuže tato legitimní a legální hlava státu vyzývá svět, aby umožnil návrat uprchlíků. Samozřejmě, že ne všech, islámští teroristé ať si zůstanou v cizině. Ale i tak by jistě milión Syřanů režim rád do země vzal.

Ale svět to odmítá. Sýrie je přece tak nebezpečná. No když si prohlížíme fotografie nočního Damašku či jiných míst, které čas od času posílá snad nejkvalitnější česká blízkovýchodní reportérka Tereza Spencerová a vidíme stovky veselých lidí užívajících si konečně dny klidu, tak marně vidíme nebezpečí.

I před několika dny, kdy se vše zdálo, že směřuje k válce o Idlíb, Tereza překvapivě sdělovala, že mimo nejbližší okolí Idlíbu to nikoho nezajímá. A pozor, abych nebyl, což stejně budu, označen za Putinova agenta i snad nejznámější světový novinář pracující v oblastech konfliktů po dobu několika desítek let Robert Fisk z ještě před pár dny monitoroval, že viděl kolem jižní hranice Idlíbu málo syrských jednotek, jako kdyby Damašek ofenzívu ani v plánu neměl. Čert aby se v tom vyznal.

To, že Izraelci útočí na Sýrii a způsobili sestřelení ruského letadla IL-20 se 14 vojáky snad těžko můžeme Asadovi vyčítat.

Ale k věci. Šojdrová se svým návrhem přijmout 50 sirotků, kteří možná páchali v Sýrii zvěrstva je směšná.

Ale i Babiš, abych ho mohl respektovat by měl mít odvahu říci: Asad chce přebírat syrské uprchlíky. Jsme zemí, která po celou dobu konfliktu se Sýrií udržovala diplomatické vztahy. Kdo jiný než my, by měl zprostředkovat navracení migrantů.

Asi se to nebude líbit Merkelové, která doslova zuřila, když s tímto návrhem přišla v Bundestagu AFD. Ale když vydrží tlak Orbán, měl by ho umět vydržet i Babiš.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*