Volkswagen doslal nařízeno, že musí znovu přijmout zaměstnance podezřelého ze snah vstoupit do řad ISIS

Volkswagen doslal nařízeno, že musí znovu přijmout zaměstnance podezřelého ze snah vstoupit do řad ISIS

Německý soud rozhodl, že společnost Volkswagen by měla opět přijmout zaměstnance, který byl propuštěn z důvodu podezření z aktivit spojených s terorismem. Společnost neprokázala, že představuje skutečnou hrozbu.

„Pouhé podezření, že osoba patří k radikálnímu džihádistickému hnutí, stejně jako preventivní konfiskace mezinárodního pasu, která z toho vyplývá, neposkytuje dostatečný důvod pro ukončení pracovního poměru,“ rozhodl regionální pracovní soud ve státě Dolní Sasko.

Jedná se o německého občana alžírského původu označeného pouze jako Samir B. Ten pracoval jako montážní dělník v jednom ze závodů společnosti Volkswagen ve městě Wolfsburg, který se nachází asi 90 km východně od Hannoveru.

Samir byl v prosinci roku 2014 zadržen na letišti v Hannoveru, když se snažil odletět do Istanbulu. Policie u něj objevila hotovost více než 9 000 EUR a v pytli měl uschovaný dron. Byl podezřelý z pokusu odcestovat do Sýrie a Iráku, aby se připojil k Islámskému státu. Městské úřady ve Wolfsburgu mu poté zabavily jeho mezinárodní pas.Samir B. se pokusil proti tomuto rozhodnutí odvolat, ale německý soud v roce 2016 rozhodl, že zákaz cestování je oprávněný. Soud také uvedl, že muž byl členem místní radikální islamistické skupiny a měl kontakty s „mnoha lidmi, kteří se k Islámskému státu připojili“.

Po rozhodnutí soudu jej Volkswagen propustil a uvedl, že pro společnost představuje „mírovou a bezpečnostní“ hrozbu. Samir se však odvolal i proti tomuto rozhodnutí.

Podle německého deníku Bild měl Samir B. úzký kontakt s dalšími dvěma radikály, kteří následně odcestovali z Německa do Sýrie, kde vstoupili do řad Islámského státu, ale později byli zabiti. Byl také v kontaktu s náborovým pracovníkem ISIS a dalšími dvěma extremisty, kteří byli poté, co se vrátili ze Středního východu, uvězněni v Německu.

Advokáti společnosti Volkswagenu uvedli, že muž představoval hrozbu pro jeho kolegy a údajně jim říkal, že „všichni zemřou“. Právníci u soudu také uvedli, že věří, že by mohl v terénu provést teroristický útok.

Zdá se, že všechny tyto skutečnosti neměly dostatečnou váhu pro soud v Dolním Sasku, který považoval jeho propuštění za chybné. Soud uvedl, že společnost Volkswagen neposkytla žádné platné důkazy o jeho nekorektním chování nebo o tom, že by mohl tento muž ohrozit bezpečnost. Volkswagen dostal měsíc na to, aby jej znovu přijal.

V návaznosti na rozhodnutí soudu Volkswagen uvedl, že „nadále věří, že jeho propuštění bylo odůvodněné“. Společnost dodala, že bude zvažovat proti rozhodnutí soudu odvolání.

Mezitím, Samirův advokát Hans-Eberhard Schultz odsoudil propuštění svého klienta a označil to za projev „institucionálního rasismu“. Volkswagen se rozhodl muže propustit, „protože je radikální salafista,“ řekl jeho advokát deníku NDR s tím, že takový postup představuje velký problém.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Benjamin Kilb for The New York Times)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*