Vojislav Koštunica (Bývylý prezident Jugoslávie): EU využívá přístupové rozhovory se Srbskem jako prostředek pro rozbíjení a zbídačení země

Vojislav Koštunica (Bývylý prezident Jugoslávie): EU využívá přístupové rozhovory se Srbskem jako prostředek pro rozbíjení a zbídačení země

Bělehrad – Předseda DSS Vojislav Koštunica uvedl, že „Rozhodnutí EU o tom, že v lednu zahájí přístupové rozhovory se Srbskem, představuje výrazně špatnou zprávu pro srbské občany, neboť Evropská unie rozhovory využívá jako hlavní prostředek pro územní rozbíjení Srbska a ekonomické ožebračení země,“ uvádí se v prohlášení Koštunice pro agenturu Beta.

Bývalý premiér dodal, že „léta nazpátek tvrdila EU, že Kosovo a evropská integrace jsou dva oddělenými procesy“, ale pak vyšlo najevo, že „plná normalizace vztahů Srbska s lžistátem Kosovo je nejdůležitější podmínku pro rozhovory Srbska s EU“.

„Začátek rozhovoru Srbska s EU se shoduje se závazkem Srbska, aby v souladu s dohodou o stabilizaci a přidružení výrazně snížilo celní poplatky na dovoz zemědělských výrobků, což bude mít devastující následky a může úplně zničit pokleslé srbské hospodářství,“ uvedl předseda DSS.

Dle jeho slov, vláda oslavuje začátek jednání, přičemž nenechává prostor pro otevřenou debatu o zhoubných následcích politiky EU, jejímž nyní už neskrývaným cílem je rozbíjení Srbska.

„Upozorňujeme, že Srbsko je vážně ohrožené, a že není čas na oslavu, nýbrž na zodpovědnou národní debatu o budoucnosti země. Vzhledem k tomu, že jde o budoucnost a osud Srbska, mohou jen jeho občané, nikoliv moc, ve svobodném referendu rozhodovat o tak dalekosáhlém kroku, resp. máme-li pokračovat v evropské integraci, nebo je pro Srbsko lepší vyhlásit politickou neutralitu,“ uvedl Koštunica.*

Ministři zahraničí EU včera rozhodli, že přístupové rozhovory se Srbskem začnou v lednu. Řecko jako předsedající země EU od 1. ledna, uspořádá první mezivládní konferenci se Srbskem plánovanou na 21. ledna.

V přijatém Rámci přístupových rozhovorů se uvádí, že před vstupem do EU musí Srbsko podepsat právně zavazující dohodu urovnání vztahů s Prištinou.

zdroj : kosovoonline.net

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*