Vojenský zásah Ankary v Sýrii má za cíl boj proti Kurdům a převzetí města Aleppo

Vojenský zásah Ankary v Sýrii má za cíl boj proti Kurdům a převzetí města Aleppo

Skutečným cílem turecké vojenské operace v Sýrii je boj proti kurdským radikálům a dosáhnout města Aleppo ve snaze převzít město před tím, než to udělají syrské vládní síly, řekl Rodi Osman, vedoucí zastupitelského úřadu syrského Kurdistánu v Moskvě kanálu Sputnik.

„Hlavním cílem Turecka v Sýrii není boj proti Islámskému státu, protože proti němu nikdy nebojovalo. Vše, co tvrdí o boji proti islamistům je jen krycí zástěrka. Skutečným clem Turecka je bojovat proti Kurdům,“ uvedl Osman a dodal, že „Turecko je znepokojeno tím, že Kurdové posilují, je znepokojeno jejich postupem na západě a z osvobození města Manbidž.“

Zástupce syrského Kurdistánu dodal, že Turecko se také obává, že Kurdové mohou získat kontrolu nad syrsko-tureckou hranicí a propojit kurdské autonomní oblasti Afrin a Ajn al-Arab v severní Sýrii, které jsou nyní odděleny džihádisty okupovanými územími.

Podle Osmana, po převzetí kontroly nad městem Jarabulus, turečtí vojáci budou postupovat směrem k Aleppu, kde se po cestě zmocní měst Al-Rai a Al Bab.

„Město Al Bab je velmi důležité, protože otevírá cestu k Aleppu, neboť hlavním cílem Turecka je Aleppo. To je nezbytné pro realizaci tureckých neo-osmanských plánů,“ uvedl mluvčí za Kurdistán.

Takový postup na jih by umožnil tureckým silám a Tureckem podporovaným syrským opozičním skupinám, spojit se s ostatními bojovníky jižně od Aleppa,“ uvedl analytik

„Bez takového „koridoru,“ syrští rebelové jižně od Aleppa jsou odsouzeni, jelikož město může být osvobozeno vojskem syrského prezidenta Bašára Asada,“ uvedl Osman.

Podle Osmana, bojovníci Islámského státu opustili město Jarabulus předtím, než na místo dorazily turecké síly, protože neexistuje žádná skutečná konfrontace mezi Islámským státem s Ankarou.

„Radikálové Islámského státu buď předem ustoupili, tak jak tomu bylo ve městě Jarabulus, když se jednoduše města vzdali, nebo se jen převlékli. Dnes top jsou militanti Islámského státu, zítra budou Svobodná syrská armáda, nebo nějaká jiná ozbrojená skupina,“ uvedl Osman.

Zástupce Kurdistánu také uvedl, že od té doby nedokáže nikdo rozlišit jednoho bojovníka od druhého, ti se mohou snadno pohybovat od skupiny ke skupině.

„Vypadá to, jako by syrská opozice s podporou Turecka osvobodila město Jarabulus od Islámského státu. I když, ve skutečnosti bojovníci jednoduše změnili vlajky,“ uvedl Osman.

Dne 24. srpna, Ankara oznámila, že turecké síly podporované letouny Amerikou vedené koalice začaly vojenskou operaci, nazvanou  Euphrates Shield k očištění města Jarabulus od džihádistické skupiny Islámský stát. Syrští Kurdové a Damašek Ankaru obvinili z porušování územní celistvosti země.

Turecký ministr zahraničí v pondělí uvedl, že syrská kurdská milice bude terčem tureckých jednotek, které vykonávají vojenskou operaci v severní Sýrii, pokud se nepřesunou na východ od Eufratu.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*