Vojenská základna USA u pláží Constanţy

Vojenská základna USA u pláží Constanţy

vojaci

Jestliže někdo v Rumunsku tom ještě neví, pak brzy se přesvědčí o tom, jak příjemné je ležet na pláži s pohledem na vojenskou základnu. O těchto pocitech by mohli vyprávět turisté, kteří se ocitli v kyperských lázních Pathos v okamžiku, kdy útok na sousední Sýrii se zdál být nevyhnutný. Všichni se jen upřeně dívali na obzor a čekali na eventuální odvetný úder po Akrotiri – nedaleké letecké základně Velké Británie. Oč jde? O to, že rumunský přístav Constanţa, rušné turistické středisko, bylo rozhodnuto změnit ve vojensko-dopravní uzel vojenského námořnictva USA. Přes tamní letiště se budou přepravovat americké náklady do Afghánistánu. Nikdo nepopírá, že podobná překladiště jsou potřebná. Otázka je v něčem jiném. Není na Černém moři už příliš mnoho vojenských základen NATO?

Tu je názor experta ruského Ústavu Evropy Dmitrije Danilova:

– Před USA a NATO stojí úkol změnit formát své přítomnosti v Afghánistánu do r. 2014 v souvislosti se stažením vojsk. A Rusko velmi znepokojuje, jakým způsobem se to bude dělat. Kde právě se objeví nové vojenské základny? Na tomto pozadí objevení se nějakých nových bodů vojenské infrastruktury NATO v bezprostřední blízkosti, fakticky u hranic Ruska představuje problém, který si vyžaduje pozornost a projednání. Myslím si, že tuto otázku je třeba nastolit v Radě NATO-Rusko. Nejednou jsme vyslovili znepokojení v souvislosti s rozmístěním vojenských struktur NATO v blízkosti našich hranic. A nejsou to prázdná slova. Pokud jde o zvyšování potenciálu NATO v oblasti Černého moře, není to podle mého názoru pro Rusko kritické. Nicméně to značně komplikuje bolestivé problémy ve vztazích se západními partnery. Jde o umístění systému PRO v Evropě, mj. v Rumunsku, a o Moldavsko-podněsterské urovnání. Zkrátka, založení další vojenské základny USA na Černém moři, v Constanţi, ztěžuje beztak složitý dialog Ruska s členskými zeměmi NATO.

USA mezitím už přemísťují své síly ze základny Manas v Kyrgyzstánu na letiště v Constanţi. Vždyť USA vynakládaly ročně na obsluhu této základny 60 milionů dolarů. Dalších 140 milionů dostával Kyrgyzstán za potraviny a služby, a jen v barech a restauracích v okolí základny ponechávali Američané ročně přes dva miliony USD. Co je bude stát Constanţa, není zatím známo. V tisku se objevila částka 50 milionů. Cesta z rumunského přístavu do Kábulu bude pětkrát delší, tato tranzitní trasa určitě není nejlepší. „Zato obsluha základny „u nejlepších přátel USA“ je bude stát určitě méně, což sehrálo podle mého názoru neposlední roli ve volbě místa její dislokace“, podotýká moskevský expert.

zdroj : czech.ruvr.ru

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*