Voda: Jsme hloupější než Francouzi?

Voda: Jsme hloupější než Francouzi?

To co léta tvrdím, platí a přišli na to již v Paříži. Voda je veřejný majetek, základ existence a právě proto by se o ní měla starat veřejná správa. Privatizovat městské vodárny tak, že zisky tečou koncernům a náklady na drahou infrastrukturu se nechají na samosprávách je pro veřejné rozpočty a státní ekonomiku ekonomická sebevražda a na lidi past. Vlastník byl, je a bude nejlepší správce. Potvrzuje zkušenost a jednání politiků v Německu, Francii i Itálii.
Za posledních 15 let přišlo do ČR několik údajných „strategických investorů“. Vesměs se ukázalo, že měli doma velké ekonomické problémy – Vivendi, Anglian water, Aqualia a navíc investovat do rozvoje vodárenských sítí nepřišli. Přišli pouze vydělávat. Privatizovat vodárny tak, že zisky tečou koncernům a náklady na drahou infrastrukturu se nechají na samosprávách je pro veřejné rozpočty a státní ekonomiku ekonomická sebevražda a na lidi past.
Důvod, proč si to myslím je tento. Sliby růstu cen vodného a stočného, které dávaly před privatizací, byly po privatizaci co nejrychleji skartovány. Když se podíváte, kde je všude koncerny použily jako přesvědčovací argument, tak žasnete nad tím, že se tam politici a lidé nebouří. Vesměs jde o regiony, kde je dnes cena vody nejdražší v ČR. Koncerny přicházejí inkasovat peníze z peněženek lidí a nastavují systém prodeje vody tak, že investice zaplatí veřejné rozpočty, případně dotace z EU. Je pravda, že pár politiků v ČR se má dobře, ale za jakou cenu?
Když koncerny mají pro své majitele málo peněz, tak v České republice zvednou cenu vody, aby mohly vyplatit vyšší dividendy. Když města potřebují více peněz, tak koncerny opět zvedenou cenu vody a vše zaplatí lidé. Na tuto obchodní strategii koncerny nepotřebujeme.

Cenu si zdražit umíme sami a zisky mohou končit v investicích.
Ukázkový příklad je samotná Paříž, kde po 25 letech  soukromé správy město převzalo vodní management a Veolia a Suez dostali v Paříži padáka. Názor Francouzky Anne Le Strat na francouzské koncerny Veolia a Suez, resp. na převzetí správy vody do rukou města Paříže. Video můžete vidět na http://www.vodalidem.cz/our-blog/
Voda je veřejný majetek, základ existence a právě proto by se o ní měla starat veřejná správa. Když vrátíme vodní správu v Paříži do městských rukou, ušetříme každý rok minimálně 30 miliony eur. Většina té částky připadla soukromým operátorům jako zisk. Veškerý zisk se teď vrátí do infrastruktury, do vodního hospodářství. Ty peníze se nevyužijí na nic jiného a to je důležité. Tak zajistíme stabilní ceny a peníze na investice. …….Krok za krokem, chceme převzít zodpovědnost za dodávky vody.

Znamená to, že se o vodu bude starat radnice. Ustanovili jsme revizní výbory a zpracovali různé provozní studie. V letech 2003/2004 jsme uzavřeli nové smlouvy, v kterých od provozovatelů požadujeme investiční rezervy. Vedení Veolie a Suezu se to moc nelíbí, jak jsme zjistili z médií. To že se jim to nelíbí se projevuje i jinak.  V jedněch francouzských médiích se píše: Proglio, ředitel Veolie zavolal starostovi Paříže a seřval ho: BEZ KONTRAKTU V PAŘÍŽI, NEDOSTANE VEOLIA KONTRAKY V CIZINĚ.

Radek Novotnývodalidem.cz  pro svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*