Vměšujeme se do vnitřních záležitostí Běloruska

Vměšujeme se do vnitřních záležitostí Běloruska

Ano, vměšujeme (i finančně), a nijak jinak se současné naše nadšené křepčení kolem paní učitelky Cichanouské z Minska nazvat nedá. A vměšujeme se do běloruských záležitostí přesně tak, jako jsme se vměšovali do vnitřních záležitostí Ukrajiny s tím, že pro ni společně s USA a s EU chceme jen to nejlepší.

A dnes se dovídáme, že 20 milionů Ukrajinců se po úspěšném cíli onoho našeho vměšování z Ukrajiny vystěhovalo, protože doma nenašlo ani práci a a tím pádem ani chleba. A to, co doma zůstalo, je ovládáno rasistickými a antisemitskými organizacemi Svoboda a Pravý sektor, používajícími stejnou symboliku jako nacistické Německo. A z úst někdejšího premiéra „nové Ukrajiny“ jsme se při příležitostí jeho prosebné berlínské mise o pokytnutí úvěru v r. 2015 dověděli, že „Německo a Ukrajinu váže stejný osud, protože obě tyto země napadla v roce 1944 Rudá armáda“.Takový je tedy náš nový kamarád a navlas stejný by byl ten, kterého bychom se dočkali, kdyby stejně úspěšný jako Jaceňuk na Ukrajině byla Cichanouská v Bělorusku. Jejich úspěch by spolu s nimi sdílely totiž už jen ozbrojené síly USA a NATO, které by se po předcházejícím posunu blíž k Moskvě na Ukrajině, dostaly blíž k témuž cíli i z Běloruska, odkud by dokonce i středorážovými děly mohly pálit na starobylé ruské město Smolensk.

Člověka napadá, je-li pro nás takovýto obraz budoucích dějů skutečně tím, k čemuž bychom se měli vzpínat jako k něčemu, bez čehož nemůžeme žít? A nevadí-li nám též, že svým vměšováním do vnitřních záležitostí Běloruska trháme na cáry Chartu OSN, kterou jsme v San Franciscu v červnu 1945 spolupodepsali a která byla formulována s cílem vyhnout se v budoucnu hrůzám válečných konfliktů mezi zeměmi, včetně konfliktu světového?

Jako nejdůležitější zásady pro udržení míru uvádí Charta OSN tyto tři:

  • Zásada svrchované rovnosti států
  • Zákaz použití síly či hrozby silou vůči jinému státu
  • Zákaz nevměšování se do vnitřních záležitostí států

Přečtěme si je a při současně vedených našich tancích kolem Běloruska zpytujme svědomí: Neotrnulo nám od onoho června 1945 v San Franciscu až trochu moc?

 

Lubomír Man
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Vměšujeme se do vnitřních záležitostí Běloruska

  • „Zákaz nevměšování se“ To je příkaz vměšovat se? Tak to asi chápe například Vystrčil. Podle jeho logiky by byl prezidentem Ukrajiny Janukovyč a prezidentem USA Trump.
    Senátor – aktivista, to je to nejhorší, co můžeme v politice mít. Vrcholný politik by měl mít určitý nadhled a neměl by se nechat unášet emocemi na vlnách aktivismu.
    To je tím, že máme to smetiště nepotřebných politiků, kam se odkládají ti, kteří by jinak ve svých stranách překáželi jiným a nejde se jich jinak zbavit.
    Je čas přemýšlet o zrušení té zbytečnosti, která stojí jen peníze a dělá alternativní aktivistickou politiku.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*