Vláda chce zavést policejně-prokurátorský stát

Vláda chce zavést policejně-prokurátorský stát

Svobodní se ostře vymezují proti návrhu nového zákona o státním zastupitelství z dílny ministra Pelikána (ANO 2011), který dnes schválila vláda. Návrh zákona představuje snahu o další posílení nekontrolovatelnosti a neodpovědnosti státního zastupitelství. Koncepce návrhu zákona dle našeho názoru dostatečně nereflektuje skutečnost, že Ústava ČR (čl. 80) řadí státní zastupitelství pod odpovědnou moc výkonnou. Nechceme-li se stát policejně-prokurátorskou republikou, nelze připustit, aby se státní zastupitelství stavělo do pozice čtvrté moci ve státě.

 

Nepovažujeme v tuto chvíli za rozumné ani zrušení Vrchních státních zastupitelství, nedojde-li zároveň k reformě soudní soustavy. Tím spíše to platí v případě, kdy by došlo k centralizaci a dalšímu „zapouzdření“ státního zastupitelství. Návrh zákona rovněž počítá s vytvořením Speciálního státního zastupitelství, které by dozorovalo zájmově vybrané kauzy a fakticky si mohlo prostřednictvím přesunutí kauzy jinam vybírat pro přípravné řízení trestní (např. rozhodnutí o vzetí do vazby) soud z celé republiky.

 

„Speciální státní zastupitelství u nás naposledy existovalo v dobách tvrdé totality v 50. letech minulého století. Zvláště praxe státního zastupitelství v posledních letech, spojená s umělou a na hraně ústavnosti jdoucí změnou místní a věcné příslušnosti v mediálně známých kauzách ukazuje, že posílení pravomocí a nekontrolovatelnosti státního zastupitelství je ohrožením právního státu,“ uvádí Tomáš Grygar, expert Svobodných na právo.

 

Republikové předsednictvo Svobodných

 

V Praze dne 7. dubna 2016

 

Kateřina Kašparová

tisková mluvčí Strany svobodných občanů

 
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Vláda chce zavést policejně-prokurátorský stát

  • At to beru jak chci, začínájí Nová 50.léta minulého století. Jelikož moc práce není a pokladna je prázná, tak se nevyplatí pořizovat nové pracovní tábory pro politické vězně. Stačí když nám po turecku začnou řezat krky, o něž budou rozhodovat Naši sluníčkový soudci!!!!

  • To zapadá do Babišovy strategie – všechny šmírovat a získané informace využívat k likvidaci nepohodlných. Soudní cesta je pomalá, proto bude tlačit na vznik čehokoliv, co paralyzuje nepohodlného občana okamžitě. Babiš svůj stín nepřekročí a co se v mládí naučil, to nyní prosazuje.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*