Vítejte v diktatuře: Co se skrývá za francouzským kontroverzním zákonem o „falešných zprávách“?

Vítejte v diktatuře: Co se skrývá za francouzským kontroverzním zákonem o „falešných zprávách“?

Francouzský parlament schválil kontroverzní zákon, který se zabývá tzv. „falešnými zprávami“. Zákon se schválil před evropskými volbami a jasně se zaměřil na zahraniční média s tím, že rostou obavy, že by mohl ohrozit demokracii a cenzurovat tisk.Národní shromáždění konečně přijalo zákon, obhajovaný Emmanuelem Macronem, proti „manipulaci s informacemi“ během volebních kampaní země. Legislativa, která byla odmítnuta Senátem na začátku tohoto roku, „korunuje“ kampaň prezidenta, aby si došlápl na to, co nazývá „destabilizační“ pokusy neboli „falešné zprávy“.

Zákon umožňuje kandidátovi nebo účastníkovi řízení apelovat u soudu, aby zastavil šíření „nepravdivých informací“ během tříměsíčního období, které předchází volbám, ať už jde o volbu francouzského prezidenta nebo volby do Evropského parlamentu. Ty se konají v květnu 2019. Legislativa se zaměřuje především na média řízená cizími státy.

Primárním cílem zákona je zaměřit se na ty, kteří sponzorují šíření falešných zpráv, vysvětluje Bruno Studer, zástupce oddělení Bas-Rhin z vládnoucí strany LREM Emmanuela Macrona a dodal, že bude bojovat proti šíření falešných skutečností, nikoli proti názorům.

Přesto by pro poslankyni Elsu Faucillonovou tento zákon mohl ohrozit svobodu informací a tisk a proto to není nejlepší způsob, jak bojovat proti šíření tzv. falešných zpráv. Zákon je „zbytečný“ a co víc, může být nebezpečný, protože „vyvolává autocenzuru“, dodala.

Důsledky tohoto zákona budou slabé, protože právní předpisy jsou „relativně nepoužitelné,“ uvedl Yann-Maël Lahrer, zakladatel společnosti Okaydoc, platformy výzkumných pracovníků, kteří se zabývají digitálními problémy, a dodal, že bude těžké určit autory těchto falešných zpráv. Lahrer se také obává, že zákon může vyvolat „silné útoky proti demokracii“.

Došlápnutí si na to, co úřady nazývají „falešné zprávy“, rozhněvalo mnoho lidí na Twitteru. Někteří se ptají na „Ministerstvo pravdy“ a odkazují na román George Orwella „1984″.

Jiní uvedli, že „1984“ je ve 21. století stále relevantní. „Demokracie? Neznámé slovo v Macronově slovníku.“

„Vítejte v diktatuře,“ poznamenal další.              
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*