Virtuální bitvy

Virtuální bitvy

eu5

Summit Východního partnerství zklamal naděje jeho pořadatelů. Kyjev nepodepsal dohodu o asociaci s EU. Nicméně Západ i nadále vyvíjí na Ukrajinu bezprecedentní nátlak.
Prohlášení politiků jsou v tomto boji jen vrcholem ledovce: skutečná válka se odehrává v Globální síti. Jak se používá moderních technologií k manipulování veřejným míněním, a jaké psychologické metody mají ve výzbroji virtuální zvláštní služby? Na tuto otázku odpověděli v exkluzivním interview pro Hlas Ruska experti ruské Laboratoře perspektivních projektů.

Rozruch na Ukrajině kolem dohody o asociaci s EU je jen nejnovějším příkladem „bitvy v Síti“. Technologie virtuálního boje o nálady veřejnosti existují stejně dlouho jako internet. Jak účinné se staly v poslední době, můžeme vidět z událostí „arabského jara“.

To, nač by v „předinternetové době“ byly třeba dlouhé měsíce obtížné práce a konspirace, se nyní dělá několika kliknutími myši. Správně umístěná v síti výzva může vyvést do ulic tisíce demonstrantů, což se ostatně také stalo přede dvěma lety v Tunisku, Egyptě a dalších zemích.

Internet je nástroj, který umožňuje poskytnout informaci každému uživateli. A hlavní jeho předností je rychlost, podotýká vedoucí departamentu informačních válek v Laboratoři perspektivních projektů Igor Něždanov:

– Informace se rozšiřuje okamžitě. Jakmile něco uveřejníte, hned si to může přečíst obrovské množství lidí. Druhá zvláštnost je v tom, že nejsou žádné hranice. Není důležité, kde se nacházíte a kde uveřejňujete informaci – každý obyvatel zeměkoule si je bude moci přečíst.

Všechny tyto zvláštnosti internetu pomáhají efektivně a rychle poskytnout informaci širokému obecenstvu. A aby se brala tak, jak to potřebuje objednavatel, užívá se ověřených metod, pokračuje Igor Něždanov:

– Jde o stejné metody, kterých se používalo dříve v masmédiích, propagandě a reklamě. Třeba socializace informace. To znamená, že lidé více důvěřují výrokům jiných lidí. A sociální sítě – to je právě ono. Uživatel, když se tam dostane, má dojem, že lidé mezi sebou komunikují a vyslovují své názory. A těmto názorům lidí věří člověk více, než názorům oficiálních zdrojů.

V konečném důsledku vítězí v informační válce ten, kdo efektivněji využívá těchto zvláštností globální sítě ve spojení se zvláštnostmi lidské psychologie. Bude mu snadněji manipulovat svým obecenstvem a podněcovat je k nějaké činnosti nebo nečinnosti.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*