Viceguvernér ČNB Hampl požaduje rozpad eurozóny. Současný model ohrožuje EU

Viceguvernér ČNB Hampl požaduje rozpad eurozóny. Současný model ohrožuje EU

Mojmír Hampl

Společná měna Evropskou unii neposílila, naopak ji rozdělila. Podle 18 předních evropských ekonomů je řešením rozdělení eurozóny. Mezi signatáři manifestu je i viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Skupina 18 evropských ekonomů, mezi nimiž je i viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, vyzvala k rozdělení eurozóny.

Současný model podle nich nefunguje a jediným řešením situace je, aby se blok zemí se společnou evropskou měnou rozdělil na konkurenceschopné severní státy a zadlužené jižní státy. Informaci přinesl server Deutsche Wirtschaftnachrichten.

Podle manifestu sepsaného skupinou ekonomů ohrožuje současný model eurozóny existenci Evropské unie a jejího společného trhu.

„Jižní země eurozóny uvízly v recesi a nemohou zvýšit svou konkurenceschopnost oslabením svých měn. Na druhé straně severní země eurozóny jsou žádány, aby se vzdaly svých hodnot založených na střídmé finanční politice a fungovaly jako peněženky pro financování nekonečných záchranných programů pro jih,“ uvádí se v manifestu.

Podle autorů dokumentu tak kvůli euru vyvstává dvojí hrozba – v jižním křídle eurozóny hrozí sociální nepokoje, zatímco lidé na severu jsou kvůli placení dluhů jiných zemí stále skeptičtější k evropské integraci jako takové.

Ekonomové vidí řešení v odchodu hospodářsky nejsilnějších zemí z eurozóny. Euro by se tak na čas stalo společnou měnou slabších států z jižního křídla, než by se tyto země vrátily ke svým národním měnám. Zároveň je podle autorů manifestu třeba vytvořit nový evropský mechanismus koordinování měnových politik, aby v budoucnu nedocházelo k měnovým válkám.

Dokument podepsalo kromě Hampla dalších 17 ekonomů z různých zemí unie. Mezi signatáři je například bývalý nizozemský eurokomisař pro vnitřní trh Frits Bolkenstein nebo bývalý prezident Svazu německého průmyslu Hans-Olaf Henkel.

zdroj : byznys.ihned.cz

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*