Více práv pro očkované: Vláda Merkelové tlačí na vakcinační pasy v Německu

Více práv pro očkované: Vláda Merkelové tlačí na vakcinační pasy v Německu

Vrcholní členové vlády německé kancléřky Angely Merkelové lobbují za zavedení vakcinačních pasů v domnělé snaze o větší počet očkování po celé zemi.

Zatímco Angela Merkelová už dříve vyloučila, že by v Německu byla vakcína proti koronaviru povinná, členové její vlády, včetně šéfky jejího štábu Helge Braunové a ministra zdravotnictví Jense Spahna, volají po zvýšených omezeních pro neočkované.

Ani jeden z oficiálních představitelů se otevřeně nepřiklonil k myšlence zavedení vakcinačního pasu, jak bylo zavedeno ve Francii, nicméně oba vyzývají k většímu přístupu občanů, kteří podstoupili očkování, na veřejná místa.

„Roušky a testy samy o sobě musí umožnit dělat zásadní věci, jako je jízda veřejnou dopravou nebo návštěva nemocnice nebo radnice,“ řekl Jens Spahn podle Deutsche Welle.„Ale u diskoték, stadionů nebo divadel, které nejsou nezbytné, si dokážu představit, že bych se musel nechat očkovat nebo otestovat, abych se tam dostal,“ dodal.

šéf spolkového kancléřství Angely Merkelové Helge Braun se minulý týden vyjádřil podobně: „Ti, kdo byli očkováni, budou mít rozhodně větší svobodu než ti, kdo očkováni nebyli.“

To přichází ve chvíli, kdy kancléřka Angela Merkelová a 16 německých státních premiérů dospěli k rozhodnutí ukončit vládou placené testy na koronavirus.

„Vzhledem k tomu, že nyní můžeme nabídnout vakcíny komplexně každému občanovi v Německu, ukončíme bezplatné testy na COVID-19 pro všechny s platností od 11. října,“ prohlásila Merkelová.

„Ti, kdo nebudou očkováni, budou muset být v budoucnu pravidelně testováni, když budou uvnitř s jinými lidmi,“ stálo v návrhu rozhodnutí.

Po 11. říjnu budou neočkovaní lidé nuceni platit za své vlastní testy na přítomnost koronaviru, s výjimkou dětí, mladistvých a těch, kteří mají lékařské výjimky, jež jim brání v očkování.

Merkelová uvedla, že účelem tohoto opatření je pokusit se přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat proti čínskému viru, a prohlásila, že poskytuje „ochranu všem“.

V současné době dostalo přibližně 60 procent dospělých Němců jednu dávku, nicméně plné dvě dávky byly naočkovány v méně než polovině země. Pro srovnání, Spojené království zaznamenalo, že 75 procent jeho populace má dvě dávky.

Proti myšlence vytvořit v Německu dvoustupňovou společnost se zvedla vlna odporu, když primátor brémské sociálnědemokratické strany (SPD) Andreas Bovenschulte prohlásil, že by se vláda měla zaměřit spíše na přesvědčování lidí, aby si vakcínu vzali, než aby se je snažila donutit.

Bovenschulte se také tázal, jak by byly definovány hranice svobod pro neočkované, a ptal se, zda by se stejná omezení vztahovala na bohoslužebná místa nebo například na pasilovny.

SPD je v současné době v koaliční vládě se stranou Křesťanskodemokratická unie (CDU) Angley Merkelové, nicméně není zaručeno, že tato situace bude pokračovat i po nadcházejících volbách v září. Někteří členové strany si proto dávají pozor, aby nebyli svázáni s útoky na svobodu ze strany vlády Merkelové.

Ministryně spravedlnosti za SPD Christine Lambrechtová uvedla, že rozhodnutí o tom, zda budou lidé nuceni prokazovat svůj očkovací status, by mělo být ponecháno na soukromých podnicích.

Braniborský ministr Dietmar Woidke (SPD)  prohlásil: „Život neočkovaných lidí je nepohodlný už dnes. Tyto nepříjemnosti budou v budoucnu narůstat u těch, kteří nebyli očkováni.“

Woidke dále uvedl: „Jsem pevně přesvědčen, že přístup například do restaurací a účast na akcích bude i nadále umožněna nejen těm, kteří byli očkováni a uzdraveni, ale také lidem, kteří mají negativní výsledek, jež mohou předpožit.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Více práv pro očkované: Vláda Merkelové tlačí na vakcinační pasy v Německu

  • Kdyz někdo hodne tlačítko, jako ta kravka na fotce, tak se z toho většinou posere!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*