Více než 1.700 evropských Takfiri teroristů je zpět doma

Více než 1.700 evropských Takfiri teroristů je zpět doma

Zpráva Evropské unie varuje, že třetina z odhadovaných 5.000 evropských státních příslušníků, kteří cestovali do Iráku a Sýrie aby se připojili k Islámskému státu se vrátila domů, pravděpodobně s posláním zahájit útoky.

Tato zpráva, která bude dnes předložena ministrům vnitra EU protiteroristickým koordinátorem bloku Gillesem de Kerchovem uvádí, že asi 1.750 Takfiri teroristů se asi již vrátilo domů.

Padesát procent teroristů nadále zůstává na bojové scéně, což činí mezi 2.000 až 2.500 Evropanů, zatímco asi 15 až 20 procent těch, kteří se připojili k teroristům zahynulo, dodává zpráva.

Existují dva typy „zahraničních teroristických bojovníků“, kteří se vracejí, píše se ve zprávě, jsou identifikováni jako „ti, ve většině, kteří se vrací zpět a ti, kteří jsou vysláni zpět kvůli specifickým úkolům, ze kterých panují největší obavy.“

Dokonce i některé evropské ženy a děti narození nebo vychované v oblastech pod kontrolou Islámským státem by mohly představovat bezpečnostní hrozbu, protože mohou být ovlivněny ideologií skupiny Islámský stát, stojí dále ve zprávě.

Někteří navrátilci byli odsouzeni odnětím svobody a jsou ve výkonu trestu, zatímco někteří jiní jsou pečlivě sledováni a někteří se volně pohybují ve svých komunitách, píše se ve zprávě, která neuvedla konkrétní čísla.

Belgie minulý měsíc varovala, že Takfiri teroristé se stále vracejí do Evropy. Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za bruselské útoky z 22. března, které měly na svědomí 32 životů. Tito útočníci byli také napojeni na pařížské útoky z listopadu 2015, které měly na svědomí asi 130 lidí.

Podle této nové zprávy, „existuje také významný kontingent zahraničních teroristických bojovníků Islámského státu v Libyi, kteří se mohou pokusit využít jejich státní příslušnost či rodinné poměry k návratu do Evropy.“

Zpráva tvrdí, že evropští teroristé zůstávají v kontaktu s Islámským státem prostřednictvím sociálních sítí a do značné míry přechází z tradiční sociální sítě Twitter na telegramový end-to-end šifrovaný chat.

Asi 300.000 militantů z více než 100 zemí údajně cestovalo do Sýrie a Iráku od roku 2011, aby se připojili do řad teroristických skupin.

S nadějí, že uvidí pád syrské vlády, řada evropských zemí zpočátku zavírala oči před tokem občanů na Střední východ a ignorovala varování, že se jednoho dne vrátí a budou škodit doma.

Eliáš Rogachov z ruského ministerstva zahraničí v pondělí uvedl, že více než 3.200 ruských občanů odcestovalo do Sýrie a Iráku, aby se tam připojili k teroristickým skupinám.

Rogachov řekl televizní stanici al-Baghdadia vysílané v arabštině, že mezinárodní teroristické hrozby se změnily v novou formu v důsledku činností teroristické sítě Islámský stát v posledních letech.

„Tato skupina byla zpočátku aktivní jen v Iráku a Sýrii, ale postupně rozšířila své hrozby do dalších zemí a regionů světa, jako je severní Afrika, jižní a jihovýchodní Asie, stejně jako Evropa a teď jí pociťujeme i v Rusku,“ uvedl Rogachov.

„Podle našich odhadů, tato hrozba pochází od militantů ruského původu, kteří byli rekrutováni v Iráku a Sýrii. Existuje více než 3.200 Rusů, kteří jsou v konfliktních zónách,“dodal Rogachov.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu Teroristická skupina ISIS na neznámém místě v Sýrii Foto: PressTV)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*