Vězení za pomoc bezdomovcům? Poslanci v Norsku chtějí kriminalizovat žebrání a napomáhání lidem bez domova.

Vězení za pomoc bezdomovcům? Poslanci v Norsku chtějí kriminalizovat žebrání a napomáhání lidem bez domova.

Norští zákonodárci pracují na návrhu zákona zavést národní zákaz žebrání v ulicích, a dokonce chtějí zákon rozšířit tím, že navrhují vězení za to, když bezdomovcům poskytnete nějaký finanční obnos, jídlo, nebo přístřeší.

Podle návrhu zákona, budou žebrání v ulicích trestat pokutami a dokonce trestem odnětí svobody až na jeden rok. Tento návrh zákona se poprvé objevil již v červnu. Zde jsme o tom informovali.

Po dalších změnách, může stejný trest postihnout ty, kteří dají žebrákům peníze, nebo jim nabídnou jakoukoliv pomoc, uvedly místní média. Návrh zákona byl poslán k dalším jednáním, které proběhnou 15. února.

Reuters / Brian Snyder
Reuters / Brian Snyder

Plány na boj proti žebrání se rozjely v loňském roce poté, co průzkumy veřejného mínění ukázaly, že více než 60 procent obyvatel Norska uvedlo, že by mělo být žebrání považováno za trestný čin. Vládní zpráva uvedla, že v zemi, která má populaci pět miliónů existuje až 1000 žebráků, a většina z nich jsou cizinci, kteří „pracují“ ve skupinách.

V loňském roce, místní zastupitelstva dostala zelenou k zákazu žebrání v místech pod jejich správou, ale nový zákon má nabýt účinnosti v celé zemi.

Autoři zákona rovněž uvádějí, že je třeba trestat lidi, kteří žebrákům pomáhají, protože údajně policie potřebuje pravomoc stíhat ty, kteří řídí tento organizovaný obchod.

To proto, že část z těch, kterých se chceme zbavit, je aktivně organizována,“ uvedl Vidar Brien-Karlsen, státní tajemník na ministerstvu spravedlnosti.Musíme dát policii pravomoc pro zátah na lidi, kteří organizují žebrákům, kteří často přijíždí ve velkých skupinách, cestu do Norska.“

Přesto, řada oponentů prohlašují, že zákaz se především dotkne nejzranitelnějších obyvatel země, které chce stát kriminalizovat za jejich chudobu.

Nejbohatší země v Evropě postihuje nejchudší lidi v Evropě,“ napsala na svém Twitteru Karin Andersenová, poslankyně za Socialistickou levicovou stranu (SV).

Oponenti rovněž tvrdí, že zákon je příliš obecný, a že nedefinuje skutečné případy pomoci pro lidi bez domova.

Zákon by mohl mít vliv na práci dobrovolníků, kteří mohou být stíháni za pomoc těmto lidem. Nicméně, někteří z nich již prohlásili, že budou i nadále lidem bez domova pomáhat.

Myslím si, že mě tento vládní krok vybudil pomáhat těmto lidem ještě více,“ řekla Inger Husbyová, známa díky své práci s lidmi bez domova, pro místní televizní stanici. „Nemyslím si, že je možné trestat lidi, pomáhající ostatním, kteří mají problémy a jsou chudí.“

 

zdroj : http://rt.com
Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*