Věž Notre Dame by měla být nahrazena islámským minaretem, tvrdí expert na architekturu

Věž Notre Dame by měla být nahrazena islámským minaretem, tvrdí expert na architekturu

Expert na architekturu vyzval k tomu, aby byla spadlá věž katedrály Notre Dame nahrazena islámským minaretem jako omluva alžírským muslimům zabitých francouzskou policií.     

V článku napsaném pro deník Domus, Tom Wilkinson, editor historie pro portál Architectural Review tvrdí, že přestavba je příležitostí pro sdělení poselství politické korektnosti.„Nemůžu říci, že bych si někdy myslel, že je to nekrásnější katedrála na světě,“ píše Wilkinson, než odsoudí Eugènea Viollet-le-Duca, restaurátora 19. století, jehož obvinil z „naprosto nezapomenutelných představ o stavebním inženýrství“.

Wilkinson dále vyzval, aby přestavba reflektovala „aktuálnější formu politické pravdy,“ která by mohla zahrnovat „přeměnu Notre Dame na památník generací rolníků, kteří byly vykořisťování k jejímu financování“.

Požár katedrály Notre Dame Foto: Instragram

Podle Wilkinsona by to mohlo také zahrnovat nahrazení 200 let staré věže chráněné církví islámským minaretem.

„A co asi 100 Alžířanů, kteří byli zabiti francouzskou policií, zatímco protestovali proti alžírské válce v roce 1961, mnozí z nich byli svrženi do Seiny na úpatí Notre Dame?“ Píše.

„Tyto oběti státu by mohly být připomenuty tím, že nahradí Viollet-le-Duc’s flèche – proč ne? – půvabným minaretem.“

Minaret je věž postavená vedle mešity, která se běžně používá k vysílání islámské výzvy k modlitbě.

Zatímco je snad nepravděpodobné, že bychom museli brát Wilkinsonův návrh vážně, špičkoví architekti a sám Macron vyzvali k přestavbě katedrály Notre Dame, která by odrážela novou „rozmanitost“ země.

Favoritem k podepsání smlouvy o přestavbě je Foster + Partners, jenž je zodpovědný za některé z nejohavnějších výtvorů v západní architektuře, včetně nové věže „Tulip“ v Londýně, která kritikům připomíná obří umělý penis.

Ti, kdo se modlili za to, aby byla katedrála Notre Dame zachráněna před požáry, které ji téměř zničily, by se měli modlit znovu, protože hrozba moderních architektů může být podstatně větší.   
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*