Většina Němců vidí vztahy s USA jako „negativní“, zatímco méně než 2% označuje Rusko jako hrozbu

Většina Němců vidí vztahy s USA jako „negativní“, zatímco méně než 2% označuje Rusko jako hrozbu

Většina Němců má negativní názor na vztahy mezi Washingtonem a Berlínem a mnoho lidí si myslí, že Čína je spolehlivějším partnerem, ukazuje nedávný průzkum. Jen zlomek Němců věří, že Rusko je jejich problém.       

Podle průzkumu německé nevládní organizace Civey and Atlantik-Bruecke zabývající se volebními průzkumy, 85% respondentů v Německu uvedlo, že považuje vztahy mezi USA a Německem za „negativní“, nebo dokonce za „velmi negativní“.  Jen zhruba deset procent respondentů uvedlo, že má na vztah mezi oběma zeměmi pozitivní názor.Ještě horší je, že více než 57 procent Němců věří, že Německo by si mělo udržet větší odstup od svého spojence za mořem, zatímco jen 13 procent respondentů obhajuje užší vazby mezi oběma zeměmi.  Více než 42 procent německých občanů považuje Čínu za spolehlivějšího partnera pro Německo, než USA – téměř dvakrát více než ti, kteří tvrdí, že upřednostňují USA.

Zdá se, že Němci nepodporují ani mainstreamový směr, který prosazují USA a jejich západní spojenci, pokud jde o vnější hrozby – skutečné, nebo smyšlené. Údajná expandující zónu vlivu tradičného strašáka Ruska považuje za znepokojující pouze 1,9 procent respondentů, zatímco jen 2,2 procent považuje za znepokojující vliv Číny. Naproti tomu byl pravicový populismus a protekcionismus označen za největší hrozbu – 31,1 procenta.

Výsledky průzkumu zjevně rozzuřily proamerické odborníky z nevládní organizace Atlantik-Bruecke, kteří přispěchali s výzvou k většímu „dialogu s Amerikou“ a zároveň kritizovali „obrovskou ztrátu důvěry v USA“.

Němci v posledních letech skutečně začali méně podporovat USA kvůli skandálům, které odhalily, jak Washington špehuje své spojence a ignoruje jejich zájmy – až nakonec došel k celosvětové hrozbě sankční války. Nejbližší strategický spojenec Berlína se dokonce dostal jako druhý na seznam zemí, kterých se lidé v Německu nejvíce bojí, podle jiného průzkumu zveřejněného na začátku ledna.

Dřívější anketa provedená v létě roku 2018 také ukázala, že Němci věří, že kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou pro svět větším rizikem, než kroky ruského vůdce Vladimíra Putina.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*