Větší než Apophis: Nebezpečný 300-metrový asteroid bude obíhat naši oběžnou dráhu každé 3 roky.

Větší než Apophis: Nebezpečný 300-metrový asteroid bude obíhat naši oběžnou dráhu každé 3 roky.

 

Vědci spočítali, že asteroid 2014 UR116 proletí v nebezpečné blízkosti Země jednou za tři roky. Pokud se srazí s planetou, tak energie z exploze může být tisíckrát větší, než dopad Čeljabinského meteoritu.

Vladimír Lipunov, vedoucí vědec v týmu, který asteroid objevil v říjnu tohoto roku, uvádí, že vědci nyní znají jeho dráhu a dobu za jakou oběžnou dráhu objetí, která činí tři roky, ale nelze s jistotou řící, kdy přesně se asteroid přiblíží k Zemi.

Měli bychom jej neustále sledovat, vzhledem k tomu, že učiníme-li jedinou chybu, může to znamenat katastrofu. Následky mohou být velmi vážné,“ uvedl Lipunov v dokumentárním cyklu „Asteroids attack“ zveřejněný na internetových stránkách Roscosmos.

Nový asteroid s názvem 2014 UR116 má v průměru asi 370 m. Jeho velikost přesahuje slavný asteroid Apophis, který se může se Zemí setkat v příštím desetiletí. Přesnou trajektorii 2014 UR116 je ještě třeba určit, ale teoreticky může kolidovat se Zemí, Marsem, nebo Venuší. Jeho dráha se může měnit v důsledku gravitace těchto planet.

Někteří odborníci se domnívají, že si můžeme být jistí, že po určitou dobu žádná srážka nenastane. Viktoria Damm ze sibiřské geodetické akademie (Siberian Geodesic Academy Planetarium) uvedla pro tiskovou agenturu TASS, že když asteroid poletí blízko Marsu, tak se může jeho trajektorie změnit. To je důvod, proč není známá doba, kdy přesně se k Zemi přiblíží, ale věří, že se to nestane v příštích dvou letech.

Asteroid 2014 UR 116 Foto: JPL/NASA
Asteroid 2014 UR 116 Foto: JPL/NASA

V případě kolize se Zemí by mohla být energie exploze tisíckrát větší, než exploze Čeljabinského meteoritu. Když v únoru 2013 meteorit vybuchl nad městem Čeljabinsk, odhadovaný dopad byl 440-500 kilotun TNT. Ale Čeljabinský meteorit byl poměrně malý, asi 17 metrů v průměru a rozpadl se výbuchem v nadmořské výšce ve více než 20 kilometrech.

Je také důležité definovat složení asteroidu. Pokud se skládá z kamene, tak se obvykle rozpadne na malé části, ale kovový asteroid může dosáhnout povrchu Země, podle Stanislava Korotky, vědeckého ředitele hvězdárny Ka Dar. Slavný arizonský kráter je pozůstatek po kovovém asteroidu.


Čeljabinský meteorit nakopl vědce, aby se zapojili do projektů ohledně bezpečnosti vesmíru. Ruská kosmická agentura Roscosmos plánuje do roku 2025 vybudovat speciální systém, který by měl sloužit proti nebezpečným asteroidům.

Mezitím, NASA pracuje na projektech Orbita@home a Spacewatch a plánuje v roce 2015 nasadit proti asteroidům tzv. The Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS).

Asteroid 2014 UR116 byl objeven za pomocí ruské sítě robotických dalekohledů, které pozorují oblohu bez lidské direkce a mohou si vytvořit vlastní datové základny.

 

zdroj : http://rt.com

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články