Vesmírná válka mezi USA a Ruskem uvězní lidstvo na Zemi, bez ohledu na to, kdo vyhraje, tvrdí analytici

Vesmírná válka mezi USA a Ruskem uvězní lidstvo na Zemi, bez ohledu na to, kdo vyhraje, tvrdí analytici

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan může tvrdit, že USA vyhrají jakoukoli válku ve vesmíru, aniž by si uvědomil, že takový konflikt navždy učiní vězně z lidstva na Zemi. Naštěstí jsou jeho slova jen propaganda, říkají analytici.

„Jsem si naprosto jistý, že bychom dnes mohli vyhrát konflikt ve vesmíru“ proti Rusku, Číně nebo jinému protivníkovi, řekl Shanahan americkým senátorům, kteří se rozhodují, zda je schopen vykonávat tuto práci natrvalo.

Když byl požádán, aby se vyjádřil k tomuto ambicióznímu prohlášení, Bruce Gagnon, koordinátor Globální sítě proti zbraním a atomové energii ve vesmíru (Global Network Against Weapons and Nuclear Power in Space) si vzpomněl na slova amerického astronauta Edgara Mitchella, jenž byl šestým člověkem chodícím po Měsíci.

„Před lety jsem organizoval protest před Kennedyho vesmírným střediskem NASA na Floridě a jedním z mých řečníků byl Mitchell. A on řekl, že kdyby došlo k válce ve vesmíru – byla by tou poslední, protože by bylo odpálením satelitů tolik vesmírného odpadu, že bychom již nedostali ze Země žádnou raketu. Prostě byste se nedostali přes toto „minové pole“.Nicméně, slova úřadujícího ministra obrany „nejsou vůbec ničím novým“. Washington hovoří o kontrole a dominanci ve vesmíru od doby prezidenta Ronalda Regana v osmdesátých letech, uvedl Gagnon.

„USA vidí vesmír jako další bojovou oblast. Mají slogan „dominance celého spektra“ a to znamená, že americká armáda by měla kontrolovat konflikt na všech úrovních – na zemi, v oceánu, ve vzduchu a teď i ve vesmíru“.

Aktivista pochválil Rusko a Čínu za jejich desetiletí trvající úsilí o podporu prevence v závodu ve zbrojení ve vesmíru a lituje, že „USA a Izrael toto úsilí blokují v OSN“.

„Rusko a Čína tvrdí: ‚Pojďme zavřít dveře stodoly, než vyjde kůň.‘ Ale USA to odmítají, protože jejich zbrojní korporace jsou odhodlány vydělávat obrovské peníze v nových závodech ve zbrojení ve vesmíru.“

Vojenský expert z ruského magazínu  Arsenal Otechestva, Aleksey Leonkov, uvedl, že Shanahanovo chvástání není nic jiného než „propagandistický tah“.

„Otázkou je – jaké přesně zařízení by USA přineslo toto vítězství,“ uvedl.

Analytik připomněl, že americká Agentura pro obranné pokročilé výzkumné projekty (DARPA) v roce 2002 označila tři perspektivní směry ve vývoji vojenských vesmírných technologií. „Byly to vesmírné stíhací letouny, které by eliminovaly balistické střely, vesmírné platformy s výkonnými lasery, nejspíše s jaderným pohonem, na ochranu amerického území a speciální systémy, které by mohly zasáhnout cíle na Zemi.“

Podle Leonkova „v současné době žádný z těchto amerických projektů není ani v blízkosti realizace.“

Na rozdíl od USA, „Rusko v poslední době vyvinulo skutečný vojenský laserový systém a disponuje technologiemi, které je mohou dopravit na oběžnou dráhu,“ uvedl. A pokud se obnoví sovětské zkušenosti v této oblasti, bude to „pro Rusko skvělé“.

„SSSR vyrobil několik vesmírných vojenských systémů a dokonce je otestoval. Jedním z nich byla raketa R-36ORB, která byla schopna zůstat na orbitě jako satelit a zasáhnout cíl na velitelské stanici. Tento systém byl dokonce v bojové připravenosti až do roku 1993. Také jsme měli vesmírné bitevní stanice Almaz, které byly schopny bojovat s kosmickými loděmi a balistickými raketami.“

Čína je také silným konkurentem, jelikož již má „proti-satelitní a protiraketové systémy na oběžné dráze,“ zatímco aktivně rozvíjí svůj vesmírný program s posádkou, uvedl Leonkov.

USA se jen snaží dohnat závody ve vývoji systémů vesmírných válek, protože jejich vlastní technologie jsou v „kojenecké fázi“, uvedl bývalý úředník Pentagonu Michael Maloof.

„Tyto technologie je v mnoha ohledech třeba ještě rozvíjet… USA nemají protiraketový systém, který by mohl být vypouštěn ze Země a který by byl schopen zasáhnout rakety nebo satelity, které jsou na oběžné dráze ve výšce 150 mil,“ uvedl.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Vesmírná válka mezi USA a Ruskem uvězní lidstvo na Zemi, bez ohledu na to, kdo vyhraje, tvrdí analytici

  • USA nejsou schopné dopravit do vesmíru posádky stanic a musí k tomu používat ruské rakety. To přijdou na Bajkonur a poprosí Rusy, aby dopravili na oběžnou dráhu ty jejich zázračné zbraně?
    Prostě se jen plácají nesmysly, aby se ospravedlnily vojenské rozpočty. Nic víc.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*