Venezuelský vyslanec v Rusku: Guaido je pouhá loutka Washingtonu, která byla najata už před deseti lety

Venezuelský vyslanec v Rusku: Guaido je pouhá loutka Washingtonu, která byla najata už před deseti lety

Americká média před časem oznámila, že venezuelský opoziční vůdce se prohlásil za dočasného prezidenta bezprostředně poté, co telefonoval s americkým viceprezidentem Mikem Pencem.

Vůdce venezuelského Národního shromáždění a samozvaný prezident Juan Guido byl před deseti lety rekrutován Spojenými státy a není nic víc než jen „loutkou“ Washingtonu, potvrdil Carlos Rafael Faria Tortosa, venezuelský velvyslanec v Rusku.„Guaido byl podle našich informací najat asi před deseti lety. Byl poslán do Srbska ke studiu. Pravděpodobně o tom víte. A tím to všechno začalo,“ uvedl Tortosa, jenž hovořil k zákonodárcům Ruské federace o politické krizi ve své zemi.

„Nastal čas..Oni řekli, že je připraven, ale je naprosto nepřipraven pro tento úkol. Je to pouhá loutka a je nasazen tam, kde je, aby mohly USA stát za ním a mluvit,“ dodal diplomat.

Tortosa zdůraznil, že v každém případě ve venezuelské ústavě neexistuje koncept „dočasného prezidenta“ a opačné tvrzení Guaidoa a jeho amerických spojenců jsou jen pokusy jak „oblbnout lidi po celém světě.“

Tortosa uvedl, že ekonomická válka proti jeho zemi začala bezprostředně po smrti prezidenta Huga Chavéze, což byla hlavní příčina současné krize.

„Ano, samozřejmě, mnoho chyb bylo provedeno našim státem a prezidentem Madurem, ale to nebyly chyby, které by nás postavily do situace, v jaké se dnes nacházíme. Došlo k bojkotu výroby zásadních potravin a léčiv. To začalo po smrti Huga Chavéze. Ihned po jeho smrti spustili ekonomickou válku,“ uvedl vyslanec.

Akce Spojených států proti Venezuele sahají zpět dvě desetiletí, sahají k Chavezovým volbám a jeho domácí a zahraniční politice, včetně hledání alternativního spojenectví, které vadily Washingtonu, uvedl Tortosa.

V reakci na humanitární pomoc USA, které se hromadí na hranicích Venezuely, Tortosa uvedl, že taková pomoc je jen „pastí“, po níž by mohla následovat vojenská invaze. Vyslanec dodal, že rozhodnutí USA zmrazit účty Venezuely v zahraničí bylo zaměřeno na zhoršení ekonomické krize země, aby se Venezuelané postavili proti své vládě.

Diplomat také varoval, že Washington se může pokusit využít další země, včetně Kolumbie a Brazílie, aby mu pomohly Maduru sesadit. „Jsou připraveni to také udělat, a musíme s tím počítat,“ varoval.

Podle Diplomata Washington nyní aktivně hledá někoho ve venezuelských ozbrojených silách, kdo by byl připraven „zradit našeho prezidenta“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*