Venezuela vykopla „intervencionistický“ tým evropských poslanců, kteří se chtěli setkat s Guaidoem

Venezuela vykopla „intervencionistický“ tým evropských poslanců, kteří se chtěli setkat s Guaidoem

Šestičlenná evropská delegace, která se chtěla setkat se samozvaným venezuelským „prozatímním prezidentem“ Juanem Guaidoem, byla vyhoštěna z Venezuely poté, co byla Caracasem obviněna, že přišla kvůli „konspiračním účelům“.

Evropští poslanci přijeli do Venezuely v neděli a měli zde zůstat až do úterý, aby uskutečnili řadu setkání, včetně s Guaidoem, vedoucím opozice, jehož uznala řada evropských vlád za legitimního vůdce Venezuely.Tyto plány se však zhatily ihned poté, co poslanci přistáli a dočkali se chladného přivítání od venezuelských úřadů, které je nyní deportují zpět do Evropy, podle člena delegace Estebana Gonzálese Ponse.

Pons napsal na Twitteru, že při příjezdu jim byly zabaveny pasy a byly zahájeny deportační postupy. Politik, který je ze španělské liberální konzervativní strany, uvedl, že je součástí „první mezinárodní delegace, kterou pozval prezident Guaido.“

„Dnes nás vykopli. Zítra se vrátíme do svobodné Venezuely,“ napsal na Twitteru a označil jejich hrozivé vyhoštění ze země za „konečný důkaz, že možnosti skončily a EU se z kontaktní skupiny stáhne.“

Mezinárodní kontaktní skupina, zahrnující EU jako blok, osm evropských a čtyři latinskoamerické země, byla zřízena počátkem února a usilovala o rychlé volby ve Venezuele. Ve společném prohlášení s uruguayským prezidentem Taberem Vazquezem, šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogheriniová uvedla, že skupina má za cíl přispět k „politickému a mírovému“ procesu, který Venezuelanům „umožní určit si svou budoucnost“.

Venezuelský ministr zahraničních věcí Jorge Arreaza uvedl, že poslanci byli „před několika dny“ varováni, že nebudou do země vpuštěni přes „oficiální diplomatické kanály“.

„Ústavní vláda Venezuelské bolívarovské republiky nedovolí evropskému extrémnímu právu narušit mír a stabilitu země jiným hrubým intervenčním opatřením,“ uvedl Arreaza.

Pons uvedl, že poslanci si uvědomovali, že by mohli být vráceni zpět na hranici a bylo jim oznámeno, že budou buď „zadrženi nebo deportováni“, ale rozhodli se pokračovat v cestě.

To, jak Venezuela zacházela s poslanci Evropského parlamentu, bylo také odsouzeno Manfredem Weberem, vedoucím největší politické skupiny v Evropském parlamentu. „Madurův režim se bojí toho, co uvidí zahraniční pozorovatelé,“ napsal na Twitteru a vyzval EU, aby uznala Guaidoa za vůdce země.

(Ilustrační obrázek Foto: venezuelanalysis.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*